Świętować zacząć czas!

W czwartek 30 lipca 2015 roku rozpoczęły się uroczyste obchody z okazji Święta 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów połączone z jubileuszem 20-lecia powstania jednostki.
W ramach dwudniowych obchodów w pierwszej kolejności zostały przeprowadzone przedsięwzięcia sportowo-kulturalne współtowarzyszące głównej części obchodów, która będzie miała miejsce w piątek 31 lipca br. na stadionie miejskim w Złocieńcu.
Jako pierwsi oficjalne świętowanie uczestnicy biegu na dystansie 10 km, wśród których oprócz żołnierzy złocienieckiej brygady byli również przedstawiciele lokalnej społeczności. Zawody rozpoczął dowódca 2 BZ – pułkownik dypl. Artur Pikoń. „Niezmiernie się cieszę, że pomimo niesprzyjającej aury wszyscy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w biegu nie zmienili zdania. Wierzę głęboko, że pęd powietrza jaki zostanie wytworzony przez was podczas pokonywania kolejnych kilometrów dystansu pozwoli nam przepędzić deszczowe chmury, tak aby dalszej części dwudniowych obchodów naszego święta towarzyszyła wyłącznie słoneczna pogoda. Niech zwycięży najlepszy  oraz idea propagująca aktywny tryb życia.” podkreślił dowódca jednostki. W biegu po dość trudnym lesistym terenie bezkonkurencyjny okazał się st. szer. Damian Kruczkowski, zaś kolejne miejsca na podium zajęli szer. Robert Kuncewicz oraz st. szer. Krzysztof Woźniak.
Z trasy biegowej wszyscy zainteresowani przenieśli się w rejon strzelnicy miejskiej, gdzie w samo południe rozegrano zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Złocieńca. Jedenaście 3-osobowych reprezentacji, wśród których oprócz reprezentacji 2 BZ  do współzawodnictwa przystąpili członkowie klubu strzeleckiego „CEL”, urzędu miasta Złocieniec oraz zakładów pracy zlokalizowanych na terenie gminy. „Kolejne dzisiejsze przedsięwzięcie jednoznacznie pokazujące bardzo dobre relacje jakie panują na linii jednostka wojskowa – miasto. Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym dla was dniu cała lokalna społeczność będzie mogła razem z wami świętować i jednocześnie czerpać dumę z faktu, że jesteście wizytówką i integralną częścią naszego regionu.” podkreślił burmistrz Złocieńca – Krzysztof Zacharzewski.
Klamrą spinającą sportową odsłonę obchodów Święta 2 Brygady Zmechanizowanej był turniej piłkarski rozegrany pomiędzy reprezentacjami Urzędu Miasta Złocieniec, Czaplinek oraz żołnierzami złocienieckiej jednostki.
Ostatnim świąteczny aspekt pierwszego dnia miał miejsce sali kinowej Złocienieckiego Ośrodka Kultury, gdzie licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać występy artystów związanych z regionem. W pierwszej kolejności na deskach sceny ze swoich repertuarem zaprezentował się tenor bydgoskiej opery NOVA – Pan Marcin Naruszewicz, po którym ze swoim repertuarem muzycznym wystąpił niezmiernie lubiany i poważany w lokalnej społeczności, znakomity autor znany z kreacji m.in. w takich filmach jak „Kroll” czy „Dom zły” – Pan Lech Dyblik. Całości dopełniła prelekcja Jarosława Leszczałowskiego na temat historii obiektu, gdzie obecnie rozlokowane są koszary 2 Brygady Zmechanizowanej, połączona ze zwiedzaniem jednostki.
Zasadnicza część dwudniowych obchodów rozpocznie się w piątek 31 lipca br. o godz. 11.00 przemarszem wojskowej asysty honorowej na czele z Orkiestrą Wojskową Sił Powietrznych ulicami miasta pod Tablicę Pamiątkową Patrona brygady – Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wyznaczona delegacja na czele z dowódcą jednostki – pułkownikiem dypl. Arturem Pikoniem złoży wiązankę kwiatów.

20-te urodziny złocienieckiej brygady!

Przemarsz ulicami Złocieńca wojskowej asysty honorowej na czele z Orkiestrą Wojskową Sił Powietrznych oraz złożenie kwiatów pod Tablicę Pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przez delegacją byłych dowódców i zastępców jednostki na czele z pułkownikiem dypl. Arturem Pikoniem,  oficjalnie zainaugurowało drugi dzień obchodów święta złocienieckiej brygady.
Polowa Msza Święta odprawiona w samo południe w intencji żołnierzy, byłych żołnierzy i pracowników wojska 2 BZ przez kapelana wojskowego – majora Tomasza Paronia bezpośrednio poprzedziła uroczysty rozpoczęty złożeniem meldunku generałowi brygady Rajmundowi T. Andrzejczakowi – reprezentującego dowódcę 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej oraz odegraniu i odśpiewaniu hymnu narodowego, dowódca brygady – pułkownik Artur Pikoń serdecznie powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość a następnie zostały odczytanie postanowienia, decyzje i rozkazy związane z nadaniem odznaczeń, odznak i medali oraz przyznaniem wyróżnień.
W swoim przemówieniu Zastępca dowódcy – Szef Sztabu 12 DZ – gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak odniósł się w pierwszych słowach do potencjału ludzkiego jaki tkwi w żołnierzach służących w Złocieńcu, którzy w codziennej służbie reprezentując jednostką za różnych kierunkach, zawsze pozostawiają po sobie bardzo dobre wrażenie, jednocześnie wystawiając brygadzie  jak najlepszą laurkę.BZ„ Służę w 12 dywizji od niemal pół roku, i być może nie jest to zbyt długi okres czasu to jednak wystarczający aby wyrobić sobie zdanie o żołnierzach złocienieckiej brygady. Jesteście bardzo dobrze wyszkoleni i jednocześnie dobrze dowodzeni oraz gotowi do realizacji każdego zadania. Dwójka, która stoi przed nazwą waszej jednostki to swoisty znak jakości, na który codziennymi wyrzeczeniami i sumienną służbą sami zapracowaliście. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, wszystkim wyróżnionym i odznaczonym serdecznie gratuluję zaś całej społeczności złocienieckiej brygady życzę w dalszej służbie i pracy żołnierskiego szczęścia.” podkreślił generał Rajmund T. Andrzejczak.
Również dowódca 2 BZ – pułkownik dypl. Artur Pikoń w swoim wystąpieniu w samych superlatywach wypowiedział się o podległych mu żołnierzach. „Mam niewątpliwą przyjemność kierowania zespołem ludzi – profesjonalistów, gotowych do poświęceń, żołnierzy o wysokim poziomie wiedzy specjalistycznej, dobrze przygotowanych do służby zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Z okazji dzisiejszego święta będącego jednocześnie jubileuszem 20-lecia utworzenia brygady, składam Wam serdeczne podziękowania i najlepsze życzenia. Pragę także szczególnie ciepło zwrócić się do naszych rodzin. Najbliżsi to dla was chlebem powszednim jest rozłąka podczas misji,  szkoleń i poligonów, na których wykonują zadania służbowe żołnierze brygady. Wsparcie i pomoc ze strony najbliższych niejednokrotnie czyni trudy służby wojskowej łatwiejszymi.” zaznaczył dowódca jednostki.
Kapitalny, nagrodzony gorącymi brawami przez licznie zgromadzonych gości oraz publiczność koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Poznania pod przewodnictwem Kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Konrada Boryckiego oraz defilada pododdziałów, zakończyły uroczysty apel z okazji święta 2 BZ na stadionie miejskim w Złocieńcu.
Na sam koniec wszystkim zgromadzonym zaprezentowali się żołnierze plutonu rozpoznawczego 2 Brygady Zmechanizowanej będący wizytówką brygady, w dynamicznym epizodzie związanym z napadem na patrol, standardową misyjną sytuacją z teatru działań w Iraku czy w Afganistanie.
Zakończenie części wojskowej to jednocześnie oficjalnie otwarcie festynu rodzinnego, podczas, którego zostało zaplanowanych mnóstwo atrakcji, począwszy od zabaw i  konkursów dla najmłodszych, poprzez występ Fitness Extreme poprowadzony przez jednych z najlepszych strongmanów w Polsce – Sławomira Toczka i Marcina Wlizło – będącego jednocześnie żołnierzem służącym w 2 BZ. Ponadto mnóstwo atrakcji, koncertów i imprez współtowarzyszących, w ramach których każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Nie mogło się również obyć bez pokazu stacjonarnego sprzętu i uzbrojenia złocienieckiej brygady. Wszyscy zainteresowani uzbrojeniem i sprzętem mogli dokładnie obejrzeć i usiąść za sterami czołgu PT-91 twardy, haubicy samobieżnej 2S1 „Goździk”, czy też bojowego wozu piechoty BWP-1.
Sprzyjająca aura oraz piątkowa pora sprawiły iż z każdą upływającą godziną aż do godzin wieczornych, przybywało chętnych do wspólnego i kulturalnego świętowania z bracią żołnierską 2. Brygady Zmechanizowanej.

Tekst: kpt. Sebastian Stawiński Foto: kpt. Sebastian Stawiński, kpr. Radosław Dominowski

 

REKLAMA: