Departament Ochrony Zabytków zakończył procedury w ramach I naboru do programu Ochrona Zabytków i tak, nasza Parafia pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim, otrzymała 310.000,00 zł na kolejny etap remontu dachu na najstarszym obiekcie sakralnym w regionie.

Przypomnijmy, że już w 2019 roku projekt, nad którym od początku czuwa pan Daniel Puchalski, uzyskał 700 tys. dofinansowań rządowych, które pozwoliły rozpocząć i wykonać około połowy remontu olbrzymiego dachu na naszym pięknym, monumentalnym zabytku.

Wcześniej parafianie uzbierali 50 tys., dołożyli się także gmina i powiat drawski.

Niestety dziś przyznana kwota, nie pozwoli na całkowite zakończenie prac, które nadzór inwestorski, p. Z. Kocura, oraz wykonawca -firma p. Kmieci ze Stawna, (wykonująca kilka lat temu remont mojego pięknego kościółka w Mielenku Drawskim), szacują na dalsze 400 tys.Jednak za otrzymane wsparcie z Ministerstwa Kultury należy bardzo podziękować, za remonty datowanego na koniec XIV wieku zabytku, także tym, którzy pomagają w rozmowach z ministerialnymi specjalistami - Małgorzata Golińska, Paweł Szefernaker, Czesław Hoc.

Tekst: Mariusz Nagórski Zdjęcie: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]