Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 24 May 2019r. jest to 144 dzień roku. Do końca roku pozostało 221 dni. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

ANAKONDA 18 w liczbach.

2018-11-16 18:36:02 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1003)

Poleć na:          

Na poligonie drawskim podczas ćwiczenia "Anakonda-18" polskie wojska zużyły blisko 41 ton środków bojowych. Najwięcej – 20 ton – to amunicja artyleryjska.

Z kolei nieco ponad 10 ton amunicji wystrzelały czołgi, Rosomaki i BWP-y. 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim wydał też m. in. prawie 68 tysięcy sztuk amunicji strzeleckiej (razem o ciężarze 1,15 ton).

Kadra i pracownicy 16 WOG musieli sobie poradzić z rozwiązaniem wielu problemów logistycznych, aby pomóc ćwiczącym pododdziałom na poligonie drawskim. – Przez lata realizacji zabezpieczenia ćwiczących wojsk nauczyliśmy się także przewidywać pewne sytuacje i problemy, które mogą powstać. Jesteśmy na nie po prostu przygotowani – mówi ppłk Artur Danił, komendant 16 WOG. Drawski WOG z każdego ćwiczenia stara się wyciągać wnioski. – Opracowujemy potem procedury, które będą poprawiały realizację żołnierskiego rzemiosła na coraz wyższym poziomie – dodaje komendant.

Ppłk Danił uważa, że w porównaniu do poprzednich ćwiczeń daje się zauważyć, iż w mniejszym stopniu jednostki ćwiczące angażują służby 16 WOG w realizację przedsięwzięć związanych z ćwiczeniem „Anakonda ’18”. – Ponieważ podczas tej „Anakondy” w rejonie naszej odpowiedzialności ćwiczy mniej wojsk niż w poprzednich edycjach tego ćwiczenia, nie ma również problemów z wyżywieniem oraz kwaterowaniem wojska – przyznaje podpułkownik. Jednak zawsze ćwiczenie, w którym bierze udział duża ilość żołnierzy oraz sprzętu jest wielkim wyzwaniem dla logistyki. – Zdarzają się oczywiście sytuacje nieprzewidziane i dynamiczne, ale staramy się przy wzajemnej współpracy rozwiązywać problemy na korzyść ćwiczących wojsk – dodaje Zbigniew Kula, rzecznik prasowy 16 WOG.
Bardzo dobrze układała się też współpraca komórki 16 WOG odpowiedzialnej za pomoc sojuszniczym wojskom z pododdziałami zagranicznymi ćwiczącymi na drawskim poligonie. – Opracowane procedury oraz rozwiązania pozwalają w sposób płynny i bezkonfliktowy realizować zadania – podkreśla ppłk Danił. Ćwiczenie „Anakonda ’18” jest jednym z wielu ćwiczeń międzynarodowych, które odbywają się na poligonie drawskim. – Podczas tego ćwiczenia realizowaliśmy zadanie państwa-gospodarza, które nie różniły się niczym specjalnym w stosunku do poprzednich edycji „Anakondy”. – Dzięki wypracowanym przez nas procedurom dotyczących udzielania wsparcia wojskom sojuszniczym proces zaopatrywania ćwiczących odbywał się bez zakłóceń, zgodnie ze złożonymi zestawieniami potrzeb – twierdzi komendant 16 WOG.

Warto zaznaczyć, że na potrzeby pododdziałów biorących udział w ćwiczeniu został wydzielony stacjonarny warsztat naprawy, który łącznie z mobilnymi warsztatami jednostek realizował naprawę sprzętu. W ramach tej „Anakondy” logistyka zabezpieczała pod względem materiałowym pięć tysięcy żołnierzy oraz udzielała wsparcia technicznego dla sprzetu wojskowego. – Pod tym względem ćwiczenie jest szczególne, gdyż bierze w nim udział ponad tysiąc jednostek sprzêtowych – podkreśla rzecznik prasowy 16 WOG. Podczas siódmej edycji „Anakondy” dużym wyzwaniem był przeładunek i transport kontenerów. Jednak dzięki doświadczeniu zdobytemu w tym zakresie na poprzednich ćwiczeniach nie było z nimi problemów.
Nie należy również zapominać, że przez całą dobę pracowało ambulatorium 16 WOG, którego personel był w gotowości do udzielania pomocy ćwiczącym żołnierzom. Każdego dnia „Anakondy” na drawskim poligonie średnio trzeba było wyżywić 3,5 tysiąca żołnierzy. – Dzienne spożycie ziemniaków wyniosło 1490 kg, wędlin i mięsa – po tonie, a wody 12 100 litrów – wylicza st. chor. sztab. Rafał Doliński ze służby żywnościowej 16 WOG. Natomiast na zabezpieczenie ćwiczenia zakontraktowano 491 toalet przenośnych standardowych i 95 tzw. VIP.
Przygotowano również dziewięć kontenerów natryskowych BASIC - 9 i 15 typu maxi.

Kadrę i pracowników 16 WOG podczas ćwiczenia na drawskim poligonie wspierali swoim doświadczeniem logistycy z Dowództa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Bogusław Wańko (na stanowisku szefa Log con) i mjr Marek Markuszewski (oficer grupy log con).

Tekst:[CENTRUM PRASOWE ANAKONDY 18] Zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ