Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 23 September 2019r. jest to 266 dzień roku. Do końca roku pozostało 99 dni. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia 

Fryderyk Chopin powrócił do drawskiego parku

2019-07-09 10:09:37 (komentarzy: 0, wyświetleń: 476)

Poleć na:          

7 lipca br. odbyło się wyjątkowe wydarzenie w Drawsku Pomorskim. W sercu drawskiego Parku Chopina odsłonięte zostało popiersie Fryderyka Chopina, któremu towarzyszył koncert fortepianowy na żywo.

Park Miejski, noszący dziś imię wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, został założony w II połowie XIX w. (1875).
Jak donoszą miejskie źródła - park miejski do 1945 roku nosił nazwę parku królowej Luizy. Prawdopodobnie około 1945 r. znikł z placu parkowego kamień pamiątkowy z wizerunkiem Luizy, jak również i inne pomniki w drawskim parku.
Po wielu latach latach zrodziła się myśl upamiętnienia nowego patrona parkowych alejek - Fryderyka Chopina. Jednak szczegóły nadania nazwy parku i odsłonięcia pierwotnego pomnika nie są znane. Na karcie drawskiej historii jest,,biała plama”.

W ramach upamiętnienia patrona drawskiego parku w dniu 7 lipca 2019 r. zorganizowany został koncert fortepianowy połączony z odsłonięciem nowego popiersia Fryderyka Chopina. Podczas uroczystości Jolanta Pluto – Prądzyńska – Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim przybliżyła historię parku, a także pomysł utworzenia popiersia. Uroczystego i symbolicznego odsłonięcia popiersia Fryderyka Chopina dokonał Burmistrz Drawska Pomorskiego – Krzysztof Czerwiński oraz Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Tomasz Budzyński.

Kolejny punktem uroczystości był godzinny koncert fortepianowy utworów Choina w wykonaniu Stanisława Wilka, utalentowanego artysty, znawcy utworów F. Chopina.
Tego dnia w drawskim parku zgromadziła się liczna publiczność, a cały koncert w aurze przyrody, otaczających drzew i szumu wiatru miał wyjątkowy przebieg.
Warto przypomnieć, że pomysł ustawienia popiersia F. Chopina zrodził się gdy w 2017 r. w Drawsku Pomorskim w czasie prac ziemnych został znaleziony granitowy blok z wyrytym napisem „Fryderyk Chopin 1810 – 1849”. Na kamieniu znajdował się też niezidentyfikowany, niemiecki napis. Przypuszcza się, że granit był częścią popiersia polskiego kompozytora, które stało kilkanaście lat temu w drawskim parku.

Granitowy blok po renowacji wrócił do drawskiego parku, a drawski ratusz podjął działania zmierzające do pozyskania popiersia Fryderyka Chopina.
Na początku bieżącego roku popiersie Chopina trafiło do Drawska Pomorskiego. Autorką projektu i wykonawcą popiersia była Anna Kluza, utalentowana artystka. Zakład Usług Komunalnych wykonał końcowe prace polegające na połączeniu popiersia z granitowym blokiem oraz przygotowaniu miejsca przed pomnikiem.
Podczas dzisiejszego koncertu pojawiły się propozycje na organizację kolejnych wydarzeń w ramach kultywowania pamięci o Fryderyku Chopinie. Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane w ramach przygotowania nowego kalendarza wydarzeń kulturalnych.

INFO: [Powiat Drawski] Tekst: Marcin Łukasz

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy
www.PolskieNieruchomosci.Best

 
WYSZUKAJ FIRMĘ