Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 24 May 2019r. jest to 144 dzień roku. Do końca roku pozostało 221 dni. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Gmina Ostrowice przestała istnieć.To pierwszy taki przypadek w Polsce.

2019-03-07 12:57:05 (komentarzy: 0, wyświetleń: 712)

Poleć na:          

Ze względu na zadłużenie gmina Ostrowice została zniesiona i włączona do gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec 1 stycznia 2019 r. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Gmina została zlikwidowana na mocy specustawy.
Specustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim przygotowaną przez MSWiA Sejm przyjął 5 lipca 2018 r., 13 lipca Senat nie zaproponował do niej poprawek, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ją 20 lipca i obowiązywać zaczęła od 26 lipca. Zgodnie z jej zapisami to Rada Ministrów Rozporządzeniem z dnia 7 sierpnia 2018 r. D.U. z2018 r. poz. 1527 w sprawie zniesienia gminy Ostrowice oraz ustalenia granic gminy Drawsko Pomorskie i gminy Złocieniec, znosi gminę z dniem 1 stycznia 2019 r.

Gmina Drawsko Pomorskie powiększyła swą powierzchnię o ponad 6,5 tys. ha, o obszary ewidencyjne: Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń i 1 141 mieszkańców. Natomiast do gminy Złocieniec włączonych zostało ponad 8,5 tys. ha w obrębie ewidencyjnym: Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięcino i 1 322 mieszkańców.

Zgodnie ze specustawą w listopadowych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Ostrowice nie głosowali na wójta i radę Ostrowic, lecz gmin, do których 1 stycznia 2019 r. zostali przyłączeni administracyjnie. Nowa kadencja samorządowa w Drawsku Pomorskim i Złocieńcu rozpoczęła się we wtorek 1 stycznia.

Pierwsza sesja rady miejskiej w Drawsku Pomorskim, gdzie nastąpiła zmiana burmistrza, wyznaczona została przez komisarza wyborczego na 3 stycznia 2019 r. W Złocieńcu sesja odbyła się 7 stycznia.

Zgodnie z ustawą dług zlikwidowanej gminy Ostrowice, który na koniec 2017 r. wynosił prawie 47 mln zł, co stanowiło 437 proc. jej dochodu, i obecnie przekracza 50 mln zł, przejmuje Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego.

Od 1 stycznia 2019 r. wojewoda miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zostało opublikowane stosowne obwieszczenie w tej sprawie. W ciągu trzech miesięcy wierzyciele będą zobowiązani odpowiedzieć na wezwanie. Wierzytelności niezgłoszone w terminie - wygasną.

Wojewoda ustali wysokość należności. Odbędzie się to nie wcześniej niż 12 miesięcy i nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.

Pracowników zniesionej gminy przejęły gminy Złocieniec i Drawsko Pomorskie.

W załączeniu mapa z podziałem miejscowości gminy Ostrowice, które przejęła gmina Drawsko Pomorskie i gmina Złocieniec.

Załacznik:  Mapa do pobrania

INFO: [Powiat Drawski] Tekst: Jan Kubabski

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ