Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 16 January 2019r. jest to 16 dzień roku. Do końca roku pozostało 349 dni. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Kolejny ślad w lotniczej zagadce

2017-11-22 10:39:02 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1718)

Poleć na:          

Opowieści o lotniskach wokół Drawska Pomorskiego ciąg dalszy. Po wyjaśnieniu sprawy szybownictwa z lat przedwojennych przyszedł czas na okres wojenny. Zagadkowy fragment dawnej „Berlinki” wyłania się po przeszukaniu map przy pomocy systemu Lidar. Mógł być pasem startowym wykorzystywanym militarnie.
– Bardzo prawdopodobne jest, że odcinek „Berlinki” pomiędzy Zarańskiem a Gajewkiem był wykorzystywany jako pas startowy. Zresztą jedna z akcji dotyczyła jeziora Małe Dołgie i domniemanego samolotu który startował właśnie z tamtego miejsca – pisze do nas Marcin Roszak z Zarańska. I na dowód przesyła zdjęcie ukazujące zadziwiająco regularną prostokątną powierzchnię, wyraźnie odróżniającą się od reszty przygotowywanej trasy.
Rzeczywiście, jeden z epizodów Akcji „Jezioro Tajemnic” skoncentrowany był na tamtym jeziorze. Nurkowie pod kierunkiem Dariusza de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek) chcieli sprawdzić opowieść jeńca wojennego, który po wzięciu do niewoli w 1942 brał udział w budowie „berlinki” i, jak twierdził, był naocznym świadkiem startującego samolotu, który wpadł do jeziora. Samolot miał być przeciążony i tuż po wystartowaniu z „berlinki” wpaść do pobliskiego jeziora.
Wówczas nie udało się tego potwierdzić – sprawdzono jedynie mały fragment jeziora. Odnalezienie śladów pasa startowego, tzw. DOL (Drogowego Odcinka Lotniskowego) uprawdopodabnia jednak tę opowieść. Tym bardziej, że jest skierowany wprost na jezioro i ewentualny samolot musiałby nad nim przelatywać.
Jezioro Małe Dołgie znajduje się w pobliżu drogi z Drawska Pomorskiego do Łobza. Po ok. piątym kilometrze przejeżdżamy obok jeziora, na wysokości wsi Gajewko w sołectwie Zagozd. Nieopodal leży też opuszczona osada Golina. Od strony Drawska Pomorskiego miała przebiegać tamtędy autostrada Berlin – Królewiec, czyli tzw. „Berlinka”. Kilka z doniesień o których już pisaliśmy wskazuje także, że na jego dnie może spoczywać również czołg.
Prosimy o wszelkie informacje w tej sprawie. Nadsyłajcie do nas także Wasze Lidarowe odkrycia: http://jeziorotajemnic.pl/zostan-odkrywca-z-lidarem/

Tekst i zdjęcia: [jeziorotajemnic.pl]

Foto: Gajewko – foto. Geoportal

Foto: Gajewko – cieniowanie. Foto. Geoportal

Foto: Niemiecki ciężki myśliwiec Junkers Ju 88 zamaskowany w pobliżu DOL (Drogowego Odcinka Lotniskowego) wiosną 1945 r. Źródło: joemonster.org.

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ