Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 16 June 2019r. jest to 167 dzień roku. Do końca roku pozostało 198 dni. Imieniny: Aliny, Anety, Benona ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Lotnicze tajemnice koło Drawska

2017-11-29 12:37:47 (komentarzy: 0, wyświetleń: 2554)

Poleć na:          

Z czasów niemieckich pozostało na terenie powiatu drawskiego lotnisko. Obiekt w Ziemsku był wykorzystywany militarnie. I nadal bywa. Poznajmy garść informacji o nim.
W charakterystyce bazy logistycznej poligonu drawskiego, lotnisko w Ziemsku – najbardziej na zachód położonej miejscowości gminy Drawsko Pomorskie – jest obiektem przeznaczonym dla wojsk aeromobilnych, posiadającym pas startowy długości 2300m z możliwością przyjmowania lekkich statków powietrznych, głównie śmigłowców. Jest tam także budynek koszarowy, parking nieutwardzony oraz teren do organizacji obozowiska.
Choć Wikipedia podaje informację, że lotnisko jest nieczynne, od czasu do czasu ćwiczą na nim żołnierze NATO. O tym, jak było wcześniej, w czasie, gdy korzystało z niego Luftwaffe, napisał do nas pasjonat lokalnej historii Marcin Roszak z Zarańska.
– Ówczesna infrastruktura lotniska jest dosyć dobrze opisana, brak jest natomiast danych na temat obsady lotniska, maszyn i jednostek – pisze Pan Marcin. – W sieci niestety znajduję tylko strzępy informacji i składam w jedną całość. Wymaga to przede wszystkim czasu. Wszelkie dane oparte są o zasoby Air Force Historical Research Agency. Niestety część z nich jest niedostępna.
Co udało się ustalić?
– Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostało utworzone lotnisko polowe w dawnym niemieckim Zamzow. Brak jest informacji na ten temat. Na pewno na początku nie było utwardzonych pasów startowych. Podłoże było trawiaste, w kształcie prostokątnym o wymiarach 960 x 550 metrów. Paliwo dostępne było prawdopodobne w ziemnych zbiornikach. Skład amunicji znajdował się 250 metrów od północno – wschodniego narożnika lotniska. Co do infrastruktury, na północnej granicy lotniska umiejscowione były hangary: 2 średnie i 1 mały. Najbardziej wysunięty na wschód wzorowany był na kształcie stodoły typu holenderskiego. Około 2 kilometry na południe od strefy lądowań, wzdłuż specjalnie poszerzonej drogi prowadzącej do miejscowości Oleszno umiejscowione były 3 budynki typu warsztatowego, z których dwa miały wybrukowane podwórza. Park sprzętu wraz z garażami znajdował się 2 kilometry na południowy – wschód od lądowiska. 2 miejsca z barakami dla obsady lotniska (koszary lotniska). Jedne znajdowały się w pobliżu północno – wschodniego narożnika lotniska, drugie na przeciwko, w pobliżu południowo – wschodniego narożnika. Lotnisko posiadało połączenie kolejowe z Drawskiem Pomorskim (prawdopodobnie chodzi o stację w Jankowie Pomorskim) w postaci 2 kilometrowej linii wąskotorowej znajdującej się na zachód od lądowiska.
Jak dodaje Pan Roszak, brak tam było zorganizowanych obszarów rozśrodkowania (Strefa rozśrodkowania statków powietrznych (ang. aircraft dispersal area) – obszar znajdujący się na terenie wojskowym, wyznaczony przede wszystkim do rozśrodkowania stacjonujących tam statków powietrznych, przez co są one w mniejszym stopniu narażone na zniszczenie w przypadku powietrznego ataku przeciwnika). Nie udało się jednak ustalić nazwiska ówczesnego komendanta lotniska.
Źródło, z których korzystał Pan Marcin do ustalenia faktów, to: „Luftwaffe Airfields 1935-45 Poland”, autor Henry L. deZeng IV oraz strona: Air Force Historical Research Agency (http://www.afhra.af.mil) A5258 pp.946-47 dokumenty z 13 sierpnia 1944 chronologia: BA-MA; NARA; PRO/NA

Tekst i zdjęcia: [jeziorotajemnic.pl]

Zdjęcie: Słupek kilometrowy, pozostałość po szlaku wąskotorowym Ziemsko-Jankowo

Zdjęcie: Ziemsko – lotnisko -źródło- portal lotniska.dlapilota.pl

Zdjęcie: Nasyp kolejowy między jeziorem Czaple i Ziemskiem

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ