Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 16 June 2019r. jest to 167 dzień roku. Do końca roku pozostało 198 dni. Imieniny: Aliny, Anety, Benona ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Nasz bocian wrócił !

2019-03-22 12:19:21 (komentarzy: 0, wyświetleń: 578)

Poleć na:          

To już naprawdę wiosna. Dziś - 22 marca 2018 roku - do Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim powrócił bocian, który od kilkunastu lat zamieszkuje gniazdo obok budynku Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru.
Bocian biały uważany jest za ptaka przynoszącego szczęście. Wiele wiosennych przepowiedni związanych jest z bocianami. Uważano, że powinny przylecieć na święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca). Gdy ich powrót się opóźniał, obawiano się, że to znak przyszłego nieurodzaju. Wierzono, że tam, gdzie ptaki te założą gniazdo, będzie się szczęśliwie działo. Wiarę tę odzwierciedla przysłowie: „Szczęśliwy dom, gdzie bociany są”. Na dodatek powszechne było przekonanie, że bociany chronią przed piorunami, a więc gospodarze dokładali wszelkich starań, aby to właśnie w ich obejściu upatrzyły sobie miejsce na gniazdo.

Ujrzenie bociana miało wpływ na to, co spotka nas w nadchodzącym roku. Jeśli pierwszego ptaka dostrzeżono w powietrzu, zwiastowało to ogólne powodzenie, natomiast jeżeli stał w gnieździe lub na łące, wtedy niestety pomyślność miała gdzieś się zatrzymać i do nas nie dotrzeć.

Bocian to także symbol płodności. W Wielkopolsce i wielu innych zakątkach kraju panowało przekonanie, że nowo narodzone dzieci są przynoszone właśnie przez bociana i wrzucane do domu przez komin.

W najstarszych recepturach i księgach zielarskich rosół z bociana figurował jako cudowny lek na zgagę i ślepotę, a bociani smalec dobrze wpływał na wygląd włosów i podagrę. Na szczęście w obecnych czasach ptakom tym nie grozi wylądowanie w czyimś garnku, możemy się więc cieszyć faktem, że ich przylot zwiastuje rychłe nadejście wiosny.

INFO: [Powiat Drawski]

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ