Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 24 May 2019r. jest to 144 dzień roku. Do końca roku pozostało 221 dni. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Uczniowie dotknęli Anakondy

2018-11-20 11:12:31 (komentarzy: 0, wyświetleń: 515)

Poleć na:          

Chłodny, ale słoneczny piątek 16 listopada 2018 r. był wyjątkowym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Wzięli udział w manewrach.

Uczniowie pod opieką nauczycieli – mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, Pawła Łuczko i Renaty Effenberg-Nawrot na zaproszenie dowódcy CSWL Drawsko płk Marka Gmurskiego, wzięli udział w „Dniu Obserwatora”, odbywającym się w ramach manewrów ANAKONDA 2018 na poligonie drawskim.

Kaliscy Licealiści wzięli udział w kulminacyjnym momencie ćwiczeń – prezentacji dynamicznych możliwości bojowych pododdziałów. ANAKONDA-18 to największe ćwiczenia Polskich Sił Zbrojnych w tym roku. Uczestniczą w nich żołnierze z dziesięciu krajów NATO. Na terytorium naszego kraju w ćwiczeniach udział brało około dwunastu i pół tysiąca żołnierzy.
Scenariusz ćwiczeń w czasie pokazu przewidywał odparcie ataku przeciwnika i obronę miasta z wykorzystaniem czołgów PT91 Twardy oraz BWP1 wspartych piechotą z 16. Pomorskiej Brygady Zmechanizowanej z Braniewa wraz z sojuszniczymi wojskami Armii Stanów Zjednoczonych z 1. Dywizji Piechoty, którzy wysłali do boju czołgi ABRAMS oraz Bojowe Wozy Piechoty BRADLEY. Wsparcia udzieliła polska i amerykańska artyleria lufowa i rakietowa: armato-haubice DANA i PALLADIN oraz wyrzutnie rakietowe LANGUSTA.
W obronie miasta brały udział także samoloty bojowe F-16 Jastrząb, należące do Polskich Sił Powietrznych.

Ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania dowództw oraz walczących pododdziałów w ramach połączonych operacji obrony. W pokazach na poligonie drawskim uczestniczył Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak. Podczas spotkania z uczniami ZSP w Kaliszu Pomorskim Szef Sztabu Generalnego interesował się planami młodzieży związanymi ze służbą wojskową oraz zachęcał do ćwiczeń i rozwoju wojskowych pasji. Spotkanie i rozmowa z dowódcą tak wysokiego szczebla było niezwykłym przeżyciem dla uczniów. Wspólne zdjęcie z generałem oraz dowódcą CSWL Drawsko jest cenną pamiątką z tego wydarzenia.

Uczniowie i opiekunowie mieli także okazję obejrzenia polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego podczas pokazu statycznego. Trwający kilka godzin pobyt na drawskim poligonie zakończył tradycyjny żołnierski posiłek, grochówka, którą posili się zmęczeni i pełni wrażeń licealiści.
Dziękujemy dowódcy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pułkownikowiMarkowi Gmurskiemu za zaproszenie na „Dzień Obserwatora”. Pobyt na pokazach wzbogacił uczniów o nowe doświadczenia, umożliwił poznanie z bliska żołnierskiego rzemiosła na najwyższym poziomie.

INFO: [Powiat Drawski]

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ