Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 19 February 2018r. jest to 50 dzień roku. Do końca roku pozostało 315 dni. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia 

„Marsjańska Twarz” nad jeziorem Drawsko!

2017-10-19 10:14:41 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1374)

Poleć na:          

Czym jest tajemnicza struktura znad jeziora Drawsko, w pobliżu Siemczyna (gm. Czaplinek)? Zaskakujące znalezisko dokonane przy pomocy systemu LIDAR.
Niedawno apelowaliśmy do Czytelników o nadsyłanie odkryć możliwych do dokonania przez każdego dzięki technice laserowego skanowania gruntu. O tym, jak to zrobić „zza biurka”, pisaliśmy niedawno w artykule „Zostań odkrywcą z Lidarem”.
Mamy pierwszy efekt: zdjęcie uzyskane z systemu skaningu laserowego LIDAR – znad jeziora Drawsko - do złudzenia przypomina sfotografowaną 25 lipca 1976 roku przez sondę kosmiczną Viking 1 strukturę, którą światowe media nazwały „Marsjańską Twarzą”. Późniejsze zdjęcia wykonane z orbitera MARS Global Surveyor nie były już jednak tak przekonujące… Szczegóły już jutro.

AKTUALIZACJA! 20.10.2017r.

„Marsjańska Twarz” znad jeziora Drawsko w rzeczywistości jest grodziskiem.
Odkryta nad jeziorem Drawsko tajemnicza struktura przypominająca na zdjęciu w systemie LIDAR tzw. „Marsjańską Twarz” to wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się w rejonie wsi Siemczyno.
Przyznać jednak należy, że podobieństwo jest uderzające. O tym grodzisku, a także odnalezionej w pobliżu osadzie i cmentarzysku z epoki pisaliśmy w artykule „Niezwykłe struktury nad jeziorem Drawsko. Podajemy konkrety!”.
Ponawiamy apel do Czytelników o prowadzenie poszukiwań. Tym razem Lidarowe znalezisko znad jeziora Drawsko okazało się dawna siedzibą ludzką. Swoja drogą ciekawe, czym okaże się prawdziwa „Marsjańska Twarz”... Szukajcie, prosimy o więcej!
Swoje spostrzeżenia z przeszukiwania systemu Lidar w okolicach jeziora Drawsko i Lubie nadsyłajcie na formularz: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/
Jak szukać przy pomocy systemu Lidar: http://jeziorotajemnic.pl/zostan-odkrywca-z-lidarem/
Na zdj.1 Grodzisko nad Zatoką Siemczyńską (Henrykowską). Fot. LIDAR. W rzeczywistości, na miejscu widoczne są pagórki porośnięte drzewami.
Grodzisko jest czytelne w terenie jedynie dla osób znających się na rzeczy.
Na zdj. 2 Oryginalna „Marsjańska twarz” na zdjęciu z 2001 roku. Podobna?

INFO: [jeziorotajemnic.pl]

 

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

Pożar w Wierzchowie 2017r
Magiczna Podróż
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
55 lat Nadleśnictwo Drawsko 2017r.
DRAGON 17 Odwrót
Boże Ciało w Drawsku Pomorskim 2017r.
V Manewry Ratownicze Czaplinek 2017r.

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ