W ubiegłym tygodniu miały miejsce główne uroczystości związane z obchodami powstania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko w skrócie mówiąc POLIGONU DRAWSKIEGO. Rok 2021 to 75 lat istnienia największego poligonu w EUROPIE.

Z tej okazji przygotowaliśmy materiał filmowy z krótkimi wypowiedziami ciekawych osób na temat POLIGONU DRAWSKIEGO.

Ku naszemu zdziwieniu podczas z jednej wypowiedzi padło dość ciekawe pytanie - A co to by było gdyby poligonu tu nie było??? Czy ktoś się nad tym zastanawiał???

Puki co życie obok poligonu jest dla naszej społeczności raczej korzystne. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu FILMOWEGO.

Przeczytaj również: "75 lat POLIGONU DRAWSKIEGO – rywalizacja strzelecka."* * *

Położony w powiecie drawskim (województwo zachodniopomorskie), poligon drawski jest uznawany za jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów szkoleniowych w Europie. Powstał w 1946 roku jako Komenda Poligonu Artyleryjskiego. Jego pierwotnym miejscem dyslokacji było Jelenino. Od 1949 roku siedzibą poligonu drawskiego jest Oleszno. Nazwa Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko została nadana w dniu 1 stycznia 1962 roku. Obecnie, funkcję Komendanta CSWL Drawsko pełni płk Marek Gmurski.Poligon drawski jest uważany – i zresztą słusznie – jako miejsce ćwiczeń najchętniej odwiedzane przez pododdziały polskie oraz wojska państw sojuszniczych. Przez minionych siedemdziesiąt pięć lat, poligon drawski był miejscem gdzie swoje umiejętności szkoliły miliony żołnierzy. Na obiektach szkoleniowych odbywały się wielkie manewry w ramach dawnego Układu Warszawskiego, a od 1996 roku, Paktu Północnoatlantyckiego. Obecnie poligon drawski nie tylko nobilituje Wojsko Polskie, ale również promuje powiat i pojezierze drawskie, czyli region, w granicach którego leży poligon.


Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]