Ponad 1300 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej bierze udział w tegorocznej akcji „Znicz”. Wspólnie z policjantami będą pilnować bezpieczeństwa osób, które odwiedzają groby najbliższych. Patrole pojawią się na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Akcja potrwa do środy 2 listopada.

Policyjna akcja „Znicz” rozpoczęła się w piątek. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących na groby bliskich w czasie Wszystkich Świętych czuwać będzie w tym roku kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Będą sprawdzać m.in. stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach. Patrole pojawią się na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także w okolicach samych nekropolii. Policjanci będą też z pokładów śmigłowców monitorować m.in. autostrady i drogi ekspresowe.

Policję wspierać będą żołnierze Żandarmerii Wojskowej. – W akcję zaangażowanych zostało ponad 1300 żołnierzy oraz 550 pojazdów interwencyjnych. Będziemy działać na terenie całego kraju – mówi ppłk Paweł Durka, rzecznik prasowy komendanta głównego ŻW. W akcji uczestniczą żandarmi sześciu oddziałów terenowych z: Bydgoszczy, Elbląga, Krakowa, Szczecina, Żagania i Warszawy.

– Żołnierze Żandarmerii Wojskowej od lat biorą udział w działaniach związanych z dniem Wszystkich Świętych. To dla nas bardzo duże wsparcie. Z żandarmerią współpracujemy także na co dzień – mówi podkom. Dawid Marciniak z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. W tym roku w akcję angażuje się więcej żołnierzy niż w latach ubiegłych. W 2015 – policjantów wspierało 680 żandarmów, w 2014 roku było ich 420.

Żandarmi będą działać w oparciu o ustawę o Żandarmerii Wojskowej. Oznacza to, że nie dostaną uprawnień policyjnych, jak to miało miejsce podczas akcji „Znicz” w 2007 roku. Wtedy premier wydał zarządzenie przyznające żołnierzom ŻW takie uprawnienia. W tym roku żandarmi będą wsparciem działań policji. Zatrzymana przez nich osoba ma obowiązek poddać się kontroli, jeśli jednak okaże się, że naruszyła prawo, to mandat będzie mógł nałożyć tylko policjant.

Poza wojskiem w akcję „Znicz” włączyli się funkcjonariusze straży pożarnej, straży granicznej, straży miejskich i gminnych oraz pracownicy nadzoru ruchu.

Tekst: Paulina Glińska Zdjęcia: Sylwia Guzowska INFO [Polska Zbrojna]

REKLAMA: