Zamknij

Światowy Dzień Ludności

08:20, 11.07.2014 Aktualizacja: 08:00, 12.07.2014
Skomentuj
W 1989 roku Rada Zarządzająca Programu NZ ds. Rozwoju (UNDP) wystąpiła z propozycję, aby 11 lipca obchodzono jako Światowy Dzień Ludności.

11 lipca - Światowy Dzień Ludności (World Population Day )

W 1989 roku Rada Zarządzająca Programu NZ ds. Rozwoju (UNDP) wystąpiła z propozycję, aby 11 lipca obchodzono jako Światowy Dzień Ludności. Ustanowiony w rocznicę obchodzonego w 1987 roku tzw. Dnia Pięciu Miliardów, Światowy Dzień Ludności ma celu zwrócenie uwagi na naglący charakter i wagę problemów ludnościowych, zwłaszcza w kontekście planów i programów rozwoju, oraz na potrzebę znalezienia odpowiednich środków zaradczych. Według Działu NZ ds. Ludności Światowa populacja w 2005 r. wynosiła 6,5 miliarda, z dynamiką wzrostu na poziomie 76 milionów rocznie. Według szacunków ONZ w 2050 roku nasz glob będzie zamieszkiwać od 7,7 do 10,6 miliardów ludzi, przy czym najtrafniejszą wydaje się być prognoza mówiąca o 9,1 miliardach.
Źródło: Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.

W chwili obecnej liczba ludności na świecie przekroczyła już 6 miliardów. Choć prawa reprodukcyjne należą do fundamentalnych praw człowieka i obejmują prawa człowieka do decydowania, ile i kiedy chce mieć dzieci, wciąż miliony par na świecie nie mają dostępu do informacji i usług z zakresu nowoczesnej antykoncepcji.
W tej sytuacji wzrasta znaczenie strategii z zakresu planowania rodziny. Konsekwentne realizowanie polityk w tym zakresie w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu dobrobytu jednostek i rodzin, a w konsekwencji do spowolnienia tempa wzrostu liczby ludności na świecie oraz w efekcie do trwałego rozwoju gospodarczego i zwalczenia skrajnego ubóstwa na świecie.
Znaczenie planowania rodziny jest szczególnie istotne dla życia i zdrowia  kobiet. Pozwala im zaplanować swoją przyszłość dotyczącą zarówno posiadania dzieci, jak i wykształcenia i aktywności zawodowej. Dostęp do antykoncepcji jest też niezwykle istotny w krajach, gdzie ubóstwo utrudnia dostęp do lekarzy i środków antykoncepcji czy w krajach, gdzie trwają zbrojne konflikty. Warto też zdać sobie sprawę, że wiele par wciąż nie ma dostępu do nowoczesnych i skutecznych metod planowania rodziny, stosując często jako zabezpieczenie antykoncepcyjne stosunek przerywany czy okresową abstynencję seksualną.
Promowanie dostępu do antykoncepcji nie ma na celu ograniczania możliwości posiadania dzieci przez pary, które chcą powiększać swoją rodzinę. Chodzi o danie szansy na świadome podejmowanie decyzji, w jakim momencie życia i ile chce się mieć dzieci.
Chodzi także zapobieganie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS i innych chorób, szczególnie w odniesieniu do kobiet, które stanowią obecnie na świecie niemal połowę wszystkich dorosłych zakażonych wirusem HIV.
Wszystkie kraje powinny włączyć się w realizację Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez światowych przywódców na szczycie ONZ w 2000 roku, a w szczególności dążyć do: wyeliminowania skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, ograniczenia umieralności dzieci, poprawy opieki zdrowotnej nad matkami oraz ograniczania rozprzestrzeniania się HIV/AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych. Polska również znalazła się w grupie krajów, które zobowiązały się do realizacji ww. celów.

IFO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%