Zamknij

Europejskie Dni Dziedzictwa - Żółte

06:48, 25.09.2014 Aktualizacja: 08:00, 29.09.2014
Skomentuj
W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości", ze zwróceniem szczególnej uwagi na tematykę dziedzictwa związaną z wodami - tradycje żeglugi morskiej i śródlądowej, rybołówstwa, budowle hydrologiczne oraz związane z wodą zwyczaje, literaturę

"DZIEDZICTWO - ŹRÓDŁO TOŻSAMOŚCI" SOŁECTWO ŻÓŁTE - SOBOTA, 27 WRZEŚNIA 2014

Program uroczystości:

13:00 uroczysta Msza św. w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żółtym (oprawa mszy w wykonaniu chóru Canto Libero)
15:00 rozpoczęcie festynu:
  • obrzęd dożynkowy w wykonaniu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna",
  • koncert ludowych zespołów tanecznych i śpiewaczych "Pomorzanki", "Radość", "Diabaz",
  • pokaz historyczny w wykonaniu Bractwa "Kerin",
  • osada słowiańska, pokaz dawnych zawodów.
19:00 koncert zespołu "IMPERIUM"
                                                         20:00 zabawa ludowa


Wydarzenia towarzyszące:

  • jarmark ludowy: warsztaty i degustacja potraw z ryb słodkowodnych oraz innych regionalnych pyszności, warsztaty rękodzielnicze, stoiska gastronomiczne i handlowe, atrakcje dla dzieci.
  • wystawa historyczna dokumentująca odkrycia "Wyspa Świętych Koni" na jeziorze Zarańsko,
  • uroczyste podsumowanie realizacji projektu rewitalizacji kościoła w Żółtym,
  • wystawa "Drawsko Pomorskie na starej pocztówce. Młyny wodne Ziemi Drawskiej".

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości", ze zwróceniem szczególnej uwagi na tematykę dziedzictwa związaną z wodami - tradycje żeglugi morskiej i śródlądowej, rybołówstwa, budowle hydrologiczne oraz związane z wodą zwyczaje, literaturę, a nawet kulinaria. Drawsko Pomorskie aktywnie włączyło się w promowanie naszego lokalnego dziedzictwa, stąd imprezy w naszym mieście i Sołectwie Żółte są także wymienione na plakacie.

We wtorek 9 września 2014r. w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy tematycznej "Drawsko Pomorskie na starej pocztówce. Młyny wodne Ziemi Drawskiej". Otwarcie wystawy połączone będzie z multimedialną prezentacją przygotowaną przez pana Jarosława Leszczełowskiego pt. "Rzeki, strumienie, jeziora w historii, gospodarce, kuchni i legendach Ziemi drawskiej". Wystawę w foyer kina Drawa będzie można zwiedzać do końca września br. Wkrótce wiecej szczegółow na temat bardzo ciekawie zapowiadającego się festynu w Sołectwie Zółte, ale już teraz zapraszamy do tej zmienionej w dawną wioskę słowiańską wsi na pokazy historyczne i rycerskie, warsztaty garncarskie, tkackie oraz występy zespołów ludowych. Festyn odbędzie się w sobotę 27 września od godz. 15.00.

MŁYNARZE - KSIĄŻKA

Goście z Francji, którzy będą obecni na wystawie w Centrum Kultury to członkowie Stowarzyszenia Ochrony Młynów i Rzek Departamentu Sarthe należącego do Francuskiej Federacji Ochrony Młynów. Są miłośnikami i właścicielami dawnych młynów wodnych (a także spiętrzeń wodnych) położonych na rzekach regionu Loary. Towarzysząca grupie tłumaczka pani Alicja Trojanowska-Duluc jest prezeską działającego we Francji stowarzyszenia Kultura Polska, także właścicielką zabytkowego młyna.

W 2012 r. nawiązali współpracę z naszym regionem w ramach polsko - francuskiego projektu: "Wiej wietrze, płyń wodo. Europejskie dziedzictwo kulturowe. Młynny, wiatraki, budowle hydrotechniczne województwa zachodniopomorskiego i departamentu Sarthe. Ochrona zabytkowych budowli nadwodnych". W jego ramach zorganizowano m.in. seminarium, wystawę fotograficzną, objazd obiektów młyńskich, podpisano też list intencyjny o kontynuacji współpracy. Ze strony polskiej, obok Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, do wspólnych działań włączyli się także: Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Szczecinie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Młyn Papiernia w Barlinku.

Efektem obustronnej współpracy jest m.in. stała wymiana doświadczeń w zakresie ochrony zabytkowych młynów i urządzeń hydrotechnicznych, prezentowana we Francji wystawa (w średniowiecznym zamku w Sillé-le-Guillaume): Wiatraki, młyny, elektrownie wodne. Ślady kulturowe w krajobrazie Pomorza Zachodniego. W tym roku została też wydana polsko - francuska książka pt. "Z nurtem rzeki" (tytuł francuski: Au fil de l'eau) zawierająca artykuły polskich i francuskich autorów popularyzujące tematykę nadrzecznego dziedzictwa kulturowego. Nawiązane kontakty z młynarzami z departamentu Sarthe pozwoliły na realizację tego wspólnego przedsięwzięcia.

W książce znajdziemy informacje dotyczące historycznych młynów wodnych zachowanych na terenie naszego województwa, a także departamentu Sarthe we Francji. Jest to prezentacja wspólnego dziedzictwa europejskiego, prawdziwy dialog między-kulturowy, przybliżający czytelnikowi - zarówno polskiemu jaki i francuskiemu - miejsca i obiekty na co dzień niedostępne lub nieznane (np. pamiętający czasy wojny stuletniej młyn obronny Mervé czy malowniczy, niestety w części zrujnowany ryglowy młyn w Głęboczku w gminie Czaplinek).

Czytelnik zainteresowany historią naszego regionu (także w jej aspekcie gospodarczym) znajdzie tu poglądowe przedstawienie rozwoju młynarstwa z charakterystyką i typologią zachowanych obiektów. Z kolei pasjonaci historii Francji odkryją ciekawe szczegóły z dziejów rozwoju przemysłu historycznego regionu Maine.

Opowieści o wybranych obiektach - siedliskach młyńskich pisane z wyraźnym uczuciem przywiązania do miejsca, swojej "małej ojczyzny" są wzruszającą, sentymentalną podróżą w czasie, bez granic (np. Młyn Pouvareau na fali, Historia zabytkowego Młyna-Papierni nad Płonią w Wilczym Zakątku koło Barlinka).

Książka porusza też - istotną dla współczesnego funkcjonowania budynków młyńskich i urządzeń hydrotechnicznych - problematykę ochrony konserwatorskiej.
W artykułach odnoszących się do Unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej przedstawiono - wiążące dla obu krajów - kwestie prawne w kontekście ochrony ekologicznej środowisk wodnych.
Cykl artykułów zamyka fotoreportaż prezentujący wyjątkowe i unikatowe już dziś zdjęcia młyna Saint-Georges w Le Mans. Fotografie z l. 60. XX w., ukazujące w pełni funkcjonujące w tamtym czasie przedsiębiorstwo młynarskie, pochodzą z prywatnej kolekcji André Coutarda, honorowego prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Młynów i Rzek
w Sarthe.

To pierwsza dwujęzyczna publikacja Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie - Instytucji Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego - jest dostępna bezpłatnie, promowana w ramach wydarzeń tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pn. "Dziedzictwo - źródło tożsamości".

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%