Zamknij

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

06:49, 02.10.2014 Aktualizacja: 11:33, 02.10.2014
Skomentuj
"W chwilach zwątpienia przypominam sobie, że patrząc na bieg historii można zauważyć, iż prawda i miłość zawsze zwyciężały. Bywali tyrani i mordercy; przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani, ale w końcu zawsze przegrywali - myślmy o tym, zawsze.

"W chwilach zwątpienia przypominam sobie, że patrząc na bieg historii można
zauważyć,
iż prawda i miłość zawsze zwyciężały. Bywali tyrani i mordercy;
przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani,
ale w końcu zawsze przegrywali - myślmy o tym, zawsze.

Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła
nosi imię totalitaryzmu czy święte imię wolności i demokracji?

"Oko za oko" czyni wszystkich ślepymi.

Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich,
za które byłbym gotów zabić"

 

Mahatma Gandhi, "Historia moich zmagań z prawdą"
(The Story of My Experiments with Truth"), 1927 r.

 

2 października jest to ważny dzień dla każdego z nas - zarówno dla tego najmłodszego, jak i dla starszego - jest to Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Jest to dość młode święto, ponieważ zostało zatwierdzone dopiero w 2007 roku na posiedzeniu generalnym ONZ.  Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy.  Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody nowego Dnia, jest on okazją do "rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej". Rezolucja potwierdza "powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy" oraz pragnienie "by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy".

Działanie bez przemocy zostało oparte przede wszystkim na trzech głównych kategoriach:

  • protestu i perswazji,
  • odmowy współpracy,
  • interwencji bez przemocy.

W tym dniu, ale tak naprawdę i w każdym innym, przyświecać powinna nam jedna zasada - zasada unikania przemocy. Powinniśmy odrzucić użycie przemocy fizycznej w celu osiągnięcia jakichkolwiek sukcesów społecznych lub politycznych, jak również wszelkich korzyści majątkowych.

Także na co dzień, w rodzinie, powinno się unikać wszelkiej przemocy fizycznej i psychicznej.  Gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Właśnie pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia. Przemoc jest nie tylko wtedy gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, ani złamanych kości by byś ofiarą przemocy domowej. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a czasami nawet bardziej. Rodzina nie jest przedmiotem wyładowania niczyjej agresji. Masz prawo do życia z poczuciem bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy jest Twoim dniem, ale również każdy następny powinien być tak samo dla Ciebie radosny i bezpieczny.

Warto ten dzień otoczyć refleksją i zapytać samych siebie czy w rozwiązywaniu dylematów codzienności, odgrywając rolę rodzica, dziecka, przyjaciela, sąsiada itp. nie kierujemy się zasadą odwetu?

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drawsku Pomorskim przy ul. Starogrodzkiej 9, serdecznie zaprasza do swojej placówki i zachęca do zgłaszania problemów związanych z przemocą (i nie tylko).

Kontakt tel. tel./fax - 094-363-44-21, 094-363-44-22 lub drogą elektroniczną - [email protected]

Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7,00 - 15,00

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%