Zamknij

PRIMA APRILIS ;)

09:13, 01.04.2014 Aktualizacja: 06:38, 02.04.2015
Skomentuj
Jedyny dzień w roku, kiedy z poważnych przekazów medialnych można dowiedzieć się na przykład o niechybnym wyburzeniu Dworca Centralnego

Jedyny dzień w roku, kiedy z poważnych przekazów medialnych można dowiedzieć się na przykład o niechybnym wyburzeniu Dworca Centralnego, wprowadzeniu podatku od prędkości Internetu, odkryciu nieznanej powieści Sienkiewicza, przejęciu Zielonej Góry przez Gorzów czy też zakupie promu kosmicznego dla polskich VIP-ów. Zwyczaj żartowania i robienia psikusów 1 kwietnia znany był już w średniowieczu, jednak do dziś nie jest znane jego pierwotne pochodzenie. Przypuszcza się, że wywodzi się on z rzymskiego festiwalu Hilaria oraz Święta Głupców, popularnego we wczesnym średniowieczu. Święto Głupców obchodzone było kilka razy w roku i stanowiło swojego rodzaju pastisz władzy (zarówno świeckiej, jak i kościelnej) - odbywały się wówczas maskarady i huczne zabawy organizowane przez żaków i kleryków. Dziś nie ma szczególnych zasad co do obchodów prima aprilis - ważne, żeby ofiara żartu dała się nabrać i żeby w miarę możliwości nie był to psikus krzywdzący. Pierwszy dzień kwietnia w Polsce jest powszechnie uważany za dzień niepoważny, do tego stopnia, że sojusz antyturecki z cesarzem Leopoldem, zawarty 1 kwietnia 1683 roku, podpisano z datą 31 marca.

W kraj w Wielkiej Brytanii, Australii i RPA wzajemne żartobliwe oszukiwanie jest uprawiane tylko do południa. W innych krajach germańskojęzycznych dzień ten jest nazywany po prostu "1 kwietnia", a żart zrobiony tego dnia Aprilscherz lub np. Aprilskämt (szw.). We Francji Prima aprilis jest określany jako "Dzień kwietniowej ryby" (Jour du poisson d`avril) a pierwszokwietniowe żarty nazywane są "kwietniowa ryba" (Poisson d`avril). Zwyczaj tzw. "kwietniowej ryby" we Francji i we Włoszech - polega on na przyklejaniu na plecach "ofiary" papierowej ryby tak, by dana osoba tego nie spostrzegła. W Szkocji znany jest jako "polowanie na głupca" (Hunt the gowk Day), na Litwie "Dzień kłamcy" (Melagio diena), w Portugalii "Dzień kłamstwa" (Dia da mentira), a w Rosji "Dzień śmiechu" (Dien smiecha).

W krajach hiszpańskojęzycznych 28 grudnia obchodzony jest Día de los Santos Inocentes, jako katolickie święto Dzień Niewiniątek. Jest on okazją do żartów i kawałów, jest odpowiednikiem prima aprilis

Z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach także 12 marca - dzień ,św. Grzegorza patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę gregorianek lub gegołów.

INFO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%