CO ZROBIĆ Z KLEJEM?

Niewielu z nas nie doświadczyło tego na własnej skórze. Kto kupował lodówkę, pralkę albo zmywarkę zmagał się z klejem, jaki pozostaje po naklejonych ulotkach na ściankach sprzętu AGD. Zmyć go można, ale nie z każdej powierzchni. Niektóre emalie rozpuszczają się razem z klejem. – Dlaczego więc nakleja się tyle ulotek na drzwiach frontowych? – pytają czytelnicy. Ja zapytałem o to jednego z kierowników sklepu. Czego się dowiedziałem? Ta różnorodność niczemu nie służącej grafiki to wymóg Państwowej Inspekcji Handlowej. Brak którejkolwiek podlega karze finansowej w wysokości 5 tys. zł.

Wardemal Rogal

DWUSTU Z UPOŚLEDZENIAMI ZA KRATKAMI

                W polskich więzieniach odsiaduje wyroki 200 więźniów ze stwierdzonymi upośledzeniami umysłowymi. I nie za ciężkie przestępstwa, a drobne kradzieże. Najniższa wartość przywłaszczonego mienia nie przekracza 1 zł, dokładnie 99 gr. W tym zakresie polskie prawo przewodzi w Europie.

inf.

CO TO JEST KOMITET WYBORCZY?

Tłumaczę w dużym skrócie, ponieważ nawet nie wszyscy radni startujący z ramienia lokalnych komitetów wiedzą, co to za twór i jakie są konsekwencje takiej przynależności. Czasami jakiś zagubiony radny skarży się na łamach lokalnej gazety, że był dyscyplinowany przez przewodniczącego swojego komitetu wyborczego, czyli tego, z którego wszedł do rady. Któremu zawdzięcza mandat. Przewodniczący żądał na przykład lojalności, którą radny deklarował przed wyborami, a konkretnie nie łamania dyscypliny podczas głosowań. Wybory były dawno i radny zapomniał.  Lokalne komitety wyborcze finansują się same. Są to twory społeczne, powstające z inicjatywy lokalnych kandydatów do rad i burmistrzów na czas wyborów.  

Wardemal Rogal.