Kilka tysięcy żołnierzy i jednostek sprzętu będzie zaangażowanych w ćwiczenie pk. ,,DEFENDER EUROPE-20”, które na początku roku 2020 odbędzie się na poligonie drawskim i nie tylko. Mają to być największe od ponad 30 lat ćwiczenia wojskowe w Europie z udziałem U.S. Army i sił zbrojnych innych państw członkowskich NATO.

Udział w nich weźmie blisko 37 tysięcy żołnierzy, z czego aż 20 tysięcy Amerykanów zostanie przetransportowanych z USA do Europy wraz z 20 tysiącami jednostek sprzętu wojskowego. Przygotowania do tej operacji już się rozpoczęły, a planowane, główne przemieszczenie wojsk jest przewidziane na lutym 2020 roku, tak, aby dotarły na główną część ćwiczeń i rozpoczęły się w okresie kwietnia-maja 2020 roku.

Cel ćwiczenia przybliża nam gen. bryg. Sean Bernabe, zastępca szefa sztabu US Army Europe: „Przede wszystkim chodzi o podniesienie gotowości strategicznej. Przez ostanie kilka lat budowaliśmy gotowość taktyczną w całej armii, zarówno w tej regularnej, jak i Gwardii Narodowej oraz w rezerwie. Teraz nadszedł czas, aby skoncentrować się na gotowości strategicznej, czyli zdolności do przerzucania całych jednostek w odległe miejsca. To właśnie przerzut 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy do Europy jest głównym celem ćwiczenia „Defender”. Oczywiście bardzo ważne jest także zweryfikowanie procedur i europejskiej infrastruktury tak, abyśmy mogli szybko i skutecznie przenieść nasze siły do dowolnego miejsca na kontynencie. Poza tym za każdym razem, kiedy ćwiczymy w Europie, budujemy naszą interoperacyjność w ramach NATO. Tak też będzie i tym razem.”Po odtworzeniu zdolności bojowej jednostki rozpoczną szkolenie na obiektach CSWL Drawsko. Po raz pierwszy – na tak dużą skalę – wojska będą wykorzystywać również tereny przyległe do poligonu. Należy, zatem spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych po drogach publicznych. Kolejny aspekt, który związany jest z bezpieczeństwem tyczy się wejścia na poligon drawski. W związku z ćwiczeniem, będzie ono praktycznie niemożliwe. Należy, zatem nie lekceważyć zakazów wstępu na tereny poligonowe, zbierania runa leśnego, metalowych części zużytego uzbrojenia. Trzeba pamiętać, że zbieranie niewybuchów i niewypałów grozi utratą zdrowia a nawet życia. O zakazie wstępu informują tablice ostrzegawcze, maszty z kulami i oznakowane szlabany zamykające wjazd na drogi poligonowe.

W przeciągu kilku minionych tygodni, przedstawiciele wojsk amerykańskich brali intensywny udział w rekonesansach do ćwiczenia, które odbywały się na poligonie drawskim. Ich celem było przede wszystkim poznanie specyfiki poligonu, zapoznania się z obiektami szkoleniowymi i logistycznymi. Siły zbrojne USA, wspólnie z przedstawicielami polskich instytucji wojskowych i cywilnych, dokonały także rekonesansu terenów znajdujących się poza poligonem.

W ćwiczeniu DEFENDER EUROPE-20, na poligonie drawskim poza wojskami USA, udział wezmą siły zbrojne z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W związku z tym ćwiczeniem Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko płk Marek GMURSKI prosi mieszkańców przyległych do poligonu miejscowości o wyrozumiałość jak i o zachowanie ostrożności w związku ze wzmożonym ruchem i działalnością ogniową wojsk.