Drawsko, jedno z najgłębszych i największych jezior w Polsce, budziło zainteresowanie wielu znanych osób. Wśród nich był Karol Wojtyła, późniejszy Papież i obecny Święty Jan Paweł II, który kilkakrotnie korzystał z uroków akwenu oraz rzeki Drawy. Mieszkał w pobliżu jeziora w Czaplinku. Pamiątka po Nim może mieć charakter relikwii. Jest w Izbie Muzealnej w Czaplinku. Każdy może ją zobaczyć!

Chodzi o narty, na których Karol Wojtyła uczył się jeździć. W kwietniu br. w nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odsłonił w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki relikwię św. Jana Pawła II – odrestaurowany kajak, którym biskup Wojtyła pływał po pomorskich jeziorach i rzekach. Na stronie internetowej warszawskiego muzeum oficjalnie napisano, że to ich najcenniejszy eksponat. Tymczasem w Izbie Muzealnej przy czaplineckim rynku są papieskie narty, o których nuncjusz zapewne jeszcze nie słyszał. Czy także zostaną uznane za relikwię? Są ku temu przesłanki:

– „Wiemy, że są różne stopnie relikwii. Kajak papieski nie należy do relikwii pierwszego stopnia, ale był on używany przez papieża i był on narzędziem św. Jana Pawła II i w tym sensie jest relikwią” – mówił abp Migliore pytany, dlaczego kajak został uznany za relikwię – podano w relacji TVP.

Wróćmy jednak do Czaplinka. W jaki sposób tak cenna pamiątka znalazła się w tym mieście? O tym napiszemy wkrótce.

C.D.N.

Izba Muzealna w Czaplinku – dni i godziny otwarcia: http://www.czaplinek-czok.pl/izba-muzealna/