Późnym popołudniem przy symbolicznej mogile Nieznanego SYBIRAKA na drawskim cmentarzu oraz przed tablicą pamiątkową na ulicy Sikorskiego zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze przez delegacje władz miasta oraz instytucji publicznych i wojskowych. O pamięci tych wydarzeń pamiętali również szkoły oraz kombatanci i żyjący jeszcze świadkowie tych wydarzeń.

W niedzielę 13 września 2020 roku w kościele pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa została odprawiona Msza Święta w intencji SYBIRAKÓW.

81 lat temu, 17 września 1939 r., doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem.W walce z Sowietami poległo ok. 1000 polskich żołnierzy, a do niewoli trafiło 250 tys., w tym 16 723 oficerów, z których prawie wszystkich wymordowano w 1940 roku. Ocalało zaledwie ok. 500. Wielu z tych żołnierzy trafiło później do armii gen. Władysława Andersa, oraz armii gen. Zygmunta Berlinga.

17 września również obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka - Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 27 września 2013 r., która głosi: Sejm RP oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.