Cztery niezapomniane dni, pełne wrażeń, magi i kultury. Cztery dni, podczas których uczniowie ZSP w Czaplinku mogli obcować ze sztuką na najwyższym poziomie: Michał Anioł, Sandro Botticelli, Filippo Bruneschelli, Dante Alighieri, Giorgio Vasari – to tylko niektórzy przedstawiciele świata sztuki, których dzieła podziwiali uczniowie.

Podróż do Włoch – królestwa aromatycznej kawy i pizzy – zakończyła się 4 kwietnia. Uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej wybrali się w tę drogę, by zaznajomić się z pracą pilota. Do ich obowiązków należało: wypisywanie biletów, obsługa podróżnych, dbanie o porządek w autokarze, rozwiązywanie bieżących problemów, kontrola biletów. Informowali o zbliżających się postojach i czasie ich trwania.

Trasa biegła przez Niemcy i Austrię – piękne góry, urokliwe zamki, winnice, rzeki, oraz miasta takie jak: Innsbruck, Werona, Trento, Bolzano, Modena, by w końcu zatrzymać się u celu, czyli Florencji, a właściwie w Sesto Fiorentino, oddalonym niecałe 20 minut od serca Florencji.

Florencja okazała się miastem niezwykłym. To światowe centrum sztuki i prawdziwy raj dla miłośników renesansu, jego literatury, malarstwa i rzeźby. Zachwyca niezwykła otwartość Włochów, krajobrazy, zabytki, spotykane na każdym kroku, atmosfera. Kawiarenki, pizzerie, ekskluzywne butiki, a obok kramy z pamiątkami i pocztówkami, artyści na ulicach: grają, śpiewają, malują. Na skwerach i trawnikach odpoczywają Włosi. Czas płynie wolniej, a teraźniejszość splata się z przeszłością.

Bez wątpienia na długo uczniowie zapamiętają ten wyjazd, będą tęsknić za Florencją, za: Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio, Palazzo Pitti, Kościołami S. M. del Fiore, S. Croce, S. M. Novella, Galerią della Accademia czy Galerią degli Uffizi.

Oczywiście ta wycieczka nie miałaby miejsca, gdyby nie pomoc, otwartość i zaangażowanie firmy ROMA BUS ze Złocieńca. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie wskazówki, porady, opiekę i ogromną życzliwość.

Tekst i zdjęcia: Robert Patrzyński.

REKLAMA: