Z KSIĄŻKĄ NA START – PROJEKT DLA DZIECI W WIEKU 3-6 LAT. Początek roku to doskonały moment na podsumowanie projektu „Mała książka – wielki człowiek” edycja 2019 realizowanego w ponad 5200 bibliotekach publicznych w całej Polsce.

Od września, kiedy oficjalnie zainaugurowaliśmy tegoroczną odsłonę projektu, do końca listopada 2019 r. bibliotekarze w Polsce wydali dzieciom 126 000 Wyprawek Czytelniczych, z czego ponad 56 000 nowym czytelnikom – dzieciom, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki. Podczas trzech pierwszych miesięcy trwania projektu blisko 9 000 przedszkolaków odebrało Dyplomy Małego Czytelnika, co oznacza, że każdy z nich odwiedził z rodzicem bibliotekę co najmniej 10 razy, by wypożyczyć nową książkę.

Nasza biblioteka wraz z filiami wydała łącznie 117 wyprawek czytelniczych w tym 66 dzieci to nowi czytelnicy. Przez cały okres trwania akcji wręczyliśmy 12 dyplomów naszym małym czytelnikom.

W 2020 roku kontynuujemy projekt z KSIĄŻKĄ NA START. Zapraszamy dzieci z roczników 2014-2017 wraz z rodzicami do biblioteki.W ramach akcji każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedzi z rodzicem bibliotekę otrzymuje wyjątkowy prezent – książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, ze znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia. W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika – za każdą wizytę w bibliotece przedszkolak otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie również rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Badania dotyczące poziomu czytelnictwa dowodzą. że czytający dorośli to przede wszystkim osoby, którym w dzieciństwie czytano. Dlatego tak ważne jest dla nas przypominanie rodzicom i opiekunom, że na czytanie dzieciom nigdy nie jest za wcześnie, a nawyki wypracowane we wczesnych latach mają wpływ na całe późniejsze życie.

Projekt z książką na start odbywa się pod patronatem Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej galeria zdjęć niektórych uczestników naszego projektu.