Policjanci z całego powiatu drawskiego zgodnie z nowelizacją przepisów od 1 stycznia sprawdzają stan licznika we wszystkich kontrolowanych samochodach. Zebrane dane przesyłane są przez funkcjonariuszy do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Podczas jednej z kontroli drogowych policjanci ujawnili cofnięty licznik.

Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pom. zatrzymali do kontroli drogowej w jednej z czaplineckich wiosek pojazd marki Opel Combo.
W wyniku sprawdzenia okazało się, że 38 – letni mężczyzna miał zatrzymany elektronicznie dowód rejestracyjny swojego pojazdu z uwagi na usterki techniczne.Korzystając z nowych obowiązków jakie nakłada na policjantów znowelizowany Kodeks Karny, funkcjonariusze sprawdzili także licznik kontrolowanego samochodu, w wyniku czego okazało się, że pojazd ten miał cofnięty drogomierz.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami policjanci, pod nadzorem prokuratury, przeprowadzą postępowanie w celu wyjaśnienia, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 306a Kodeksu Karnego.

Zgodnie ze zmianami przepisów, cofanie liczników w samochodach, czy motocyklach stało się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Tekst: sierż. sztab. Karolina Żych