W ramach pilotażowego projektu „Centrum wsparcia Doradczego”, realizowanego przez Związek Miast Polskich na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Rozwoju Powiat Drawski, Powiat Łobeski i Powiat Świdwiński i 16 gmin utworzyły Partnerstwo „Strefa Centralna”.

Głównym celem jest utworzonego partnerstwa współpraca samorządów oraz innych podmiotów z tego obszaru (publicznych, społecznych i gospodarczych) na rzecz prowadzenia efektywnej polityki zrównoważonego rozwoju.
Od listopada 2020 r. trwają prace nad opracowaniem strategii obszaru partnerstwa. W tym celu zostały przeprowadzone badania ankietowe młodzieży, mieszkańców, lokalnych liderów, niezbędne do zdiagnozowania naszego obszaru. Odbyło się także wiele spotkań grup roboczych w formule on-line i w formule bezpośredniej.Jednym z liderów, wskazanych przez Powiat Drawski jest Artur Wezgraj, radny województwa zachodniopomorskiego, Przewodniczący Komisji Budżetu i Spraw Samorządowych lobbujący projekt połączenia jezior Pojezierza Drawskiego szlakiem żeglarskim, który przewiduje budowę szlaku żeglownego łączącego jezioro Drawsko z jeziorem Pile. Projekt ten ściśle wiąże się z wnioskiem Komisji Budżetu i Spraw Samorządowych do budżetu województwa zachodniopomorskiego na realizacje zadania „Ocena wykonalności i skutków realizacji projektu połączenia jezior Pojezierza Drawskiego szlakiem żeglownym”. Inny lider reprezentujący
Powiat Drawski, dr Ryszard Odożyński rekomenduje ekologiczne i energooszczędne budownictwo prefabrykowane na terenie Strefy Centrum.

9 marca br. w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie lokalnych liderów Partnerstwa Strefa Centralna, którego głównym tematem było przedstawienie wstępnych wyników prac nad diagnozą obszaru oraz dyskusja z lokalnymi liderami na temat kierunków rozwoju naszego obszaru.Ze względów bezpieczeństwa spotkanie przybrało formułę hybrydową: w każdym z trzech powiatów odbywały się jednocześnie spotkania w starostwach z liderami z danego terenu połączone ze sobą on-line. Dyskusje moderowali doradcy ze Związku Miast Polskich: Andrzej Szczodry i Jan Szewczuk. Efektem spotkania będzie opracowany do 31 marca br. Raport Diagnostyczny Strefy Centrum.


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.