Do powstania artykułu doszło dzięki naszym czytelnikom którzy poprosili nas o zainteresowanie się sytuacją dyżurujących aptek na terenie Powiatu Drawskiego.

Ku naszemu zdziwieniu problem trwa już ponad od połowy października ubiegłego roku 2019 a pretekstem do protestu okazał się fakt zwolnienia przez władze powiatu z dyżurów aptek na terenie miast Kalisz Pomorski i Czaplinek.

W wyniku takiego obrotu sprawy pozostałe apteki z miast Drawsko Pomorskie oraz Złocieniec itp. w ramach protestu postanowili że dyżur będzie pełniła tylko jedna apteka na cały Powiat Drawski.

Sytuacja jest skomplikowana bo aptekarze od dawna rozważają nad sensownością pełnienia takich dyżurów gdzie tylko niespełna 20% w skali roku interweniowali i wydawali leki zgodnie z przepisami. Pozostałe interwencje to nieuzasadnione wydawanie leków. Zgodnie z przepisami apteka dyżurująca wydaje leki tylko po okazaniu recepty.

Największym problemem są dyżury nocne.Organem dbającym i prawidłowym funkcjonowaniem dyżurujących aptek jest oczywiście Powiat Drawski który jest zobowiązany również ustawami odgórnymi – wynika to z art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego.

Natomiast apteki są zobowiązane do zapewnienia dostępności świadczenia usług farmaceutycznych, w tym także w porze nocnej i w dni wolne od pracy związane jest to z ochroną zdrowia publicznego.

Problem dotyczy tylko Powiatu Drawskiego - nie mamy żadnego sygnału aby inne apteki z ościennych powiatów lub w województwie zachodniopomorskim przystąpili do podobnego protestu - tam apteki dyżurują zgodnie z dostępnym harmonogramem. 

Jaki będzie efekt protestu i kiedy się zakończy??? O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]