W dniach 3-4 września 2016 roku na rzece Drawie został zorganizowany spływ kajakowy złocienieckich żołnierzy i ich rodzin. Ideą spływu było upamiętnienie śp. gen. broni Włodzimierza POTASIŃSKIEGO.

Zgodnie z Planem Zamierzeń Klubu 2 Brygady Zmechanizowanej celem upamiętnienia byłego dowódcy złocienieckiej brygady śp. gen. broni Włodzimierza POTASIŃSKIEGO - poległego w katastrofie smoleńskiej, kadra kierownicza brygady na czele z dowódcą brygady - płk Arturem PIKONIEM pokonała ulubioną trasę spływu kajakowego, którą wielokrotnie przemierzał śp. gen. broni Włodzimierz POTASIŃSKI. Krótki instruktaż przy moście w m. Dalewo rozpoczął to niecodzienne przedsięwzięcie szkoleniowo – wychowawcze. Następnie zwodowanie sprzętu i spływ do pola namiotowego „Jędrkowe Zakole” czyli ponad 17 km wiosłowania w różnych warunkach przyrody. Tak zakończył się dzień pierwszy, następnie nocleg oraz kontynuacja spływu z mostu „Murzynka” przy jeziorze Lubie do mostu na trasie Kalisz Pomorski – Konotop przy granicyz poligonem drawskim. Razem około 30 km przeprawy. Zwalone drzewa, żeremia bobrów, mielizny, słońce i deszcz to wszystko we wspaniałej atmosferze wzajemnej pomocy i żołnierskiej solidarności zagwarantowało aktywny wypoczynek i bezcenne wspomnienia. Zrealizowano główny cel, którym było wspomnienie osobowości i sylwetki naszego byłego dowódcy - śp. gen. broni Włodzimierza POTASIŃSKIEGO.

Dzięki takim przedsięwzięciom pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa, gen. POTASIŃSKI płynąc kajakiem po Drawie zawsze wspominał, że jest to szlak ks. Karola Wojtyły, który wraz z młodzieżą w 1955 roku pokonywał Drawę na opisanym powyżej odcinku. 61 lat temu Ojciec święty odpoczywał przy brzegu Drawy w okolicach Drawska Pomorskiego, dziś miejsce to udekorowane jest przez pamiątkowy głaz.

Spływ zakończyło pamiątkowe zdjęcie z kajakiem, który tego dnia stał się symbolicznym pomostem więzi historii rzeki Drawy, Papieża Polaka i tragicznie poległego Dowódcy złocienieckich koszar.

Tekst i zdjęcia: mjr Maciej WIŚNIEWSKI [2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec]

REKLAMA: