Niezwykła pamiątka odnaleziona we wsi Karsibór. Pamiętnik z ponad stuletnimi wpisami leżał w jednym z tamtejszych domów. Wewnątrz znalazł się też wpis dwóch sióstr jednego z ówczesnych starostów drawskich.

To pamiętnik Marty Barshke, mieszkanki Karsiboru, wsi w obecnym powiecie świdwińskim. Wpisy obejmują okres od 1909 do 1921 roku. W tym okresie funkcję Landrata w powiecie drawskim pełnili Gunther von Hohnhorst (1898-1918), Paul von Hodenberg (1918-1920) oraz Arthur Ehlert (1920-1933).
- To właśnie o starostę Ehlerta chodzi – wyjaśnia drawszczanin Wiesław Piotrowski, znalazca dziennika i Ambasador Akcji Jezioro Tajemnic. – Być może były przyjaciółkami i stąd wpis do dziennika.

Pomimo, że kartki zdobią kaligraficzne litery, nie udało nam się rozszyfrować ich znaczenia, m.in. z tego powodu, że ówczesny język niemiecki zawierał wiele dialektów.
Jest on problematyczny również dla wielu współczesnych tłumaczy. Być może wpisy zawierają odniesienia do wydarzeń dziejących się w czasach, w których powstały?

Prosimy Czytelników o pomoc!
Kontakt: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Tekst i zdjęcia: [jeziorotajemnic.pl]