17 listopada – Międzynarodowy Dzień Wcześniaka, to szczególny dzień dla rodziców i ich dzieci urodzonych przedwcześnie. To również bardzo ważna data dla wszystkich terapeutów, którzy na co dzień wspierają rozwój najmłodszych i pomagają im dogonić rówieśników. W Polsce od 2011 roku inicjatorem tego święta jest Fundacja Wcześniak. Z każdym rokiem Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony przez coraz więcej organizacji. Od czterech lat do wspólnego świętowania przyłączyło się także Stowarzyszenie "Radość z Życia" w Gudowie.

W Europie jedno dziecko na dziesięcioro rodzi się przedwcześnie, czyli zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia przed 37 tygodniem ciąży. Każdy wcześniak rozwija się w nie fizjologicznych dla jego organizmu warunkach i zmaga się z wieloma powikłaniami takimi jak niedojrzałość płucna, niedojrzałość układu trawiennego, czy też nerwowego. Dzieci urodzone przedwcześnie walczą o życie od pierwszych dni swoich narodzin. W trakcie dalszego rozwoju mogą mieć zaburzenia poznawcze, emocjonalne czy intelektualne, co może powodować nadpobudliwość psychoruchową, nieprawidłową koordynację ruchową czy też problemy z koncentracją i trudności w uczeniu się. Dlatego tak istotne jest kompleksowo zadbanie o ich rozwój oraz wsparcie wielu specjalistów, którzy zapewnią optymalną formę terapii, odpowiednio dobraną do indywidualnych potrzeb każdego wcześniaka.Taką profesjonalną pomoc dzieci mogą otrzymać w Stowarzyszeniu "Radość z życia" w Gudowie, które zapewnia bezpłatne leczenie oraz rehabilitację dla noworodków aż do rozpoczęcia przez nich pierwszej klasy.
Dla najmłodszych bohaterów w ośrodku są specjalnie przystosowane sale dydaktyczne między innymi pomieszczenie Integracji Sensorycznej, rehabilitacji oraz Doświadczenia Świata, w których wykwalifikowani fizjoterapeuci prowadzą zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Wspólna współpraca zespołu specjalistów z psychologii rozwojowej, neurologopedii oraz terapeutów neurorozwojowych pozwala na opracowanie indywidualnego programu dla każdego wcześniaka, by zapewnić mu możliwość kompleksowego rozwoju, odpowiedniej stymulacji i w konsekwencji osiągnięcie przez niego samodzielności.

W tym szczególnym dniu na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzicami, na całym świecie zamigoczą na fioletowo szpitale, w których znajdują się oddziały z wcześniakami oraz charakterystyczne budynki miejskie. Podopieczni Stowarzyszenia „Radość z Życia” specjalnie na tę okazję przygotowali wyjątkową niespodziankę dla rodziców i ich dzieci. Do nieba wypuścili fioletowe balony z zamieszczonymi w środku życzeniami, życząc im między innymi zdrowia, szczęścia, ale też cierpliwości, wiary i super mocy, mając nadzieję na ich spełnienie.

Tekst i zdjęcia: Monika Rudzińska