W każdej parafii z okazji świąt Bożego Narodzenia stawiamy w świątyniach szopki. Niektóre z nich są niezwykle okazałe i bogato wyposażone.
Nie mniej i w tym roku tradycyjnie w naszych parafiach w Drawsku Pomorskim również można podziwiać dwie różne konstrukcje nawiązujące do sceny Narodzenia Jezusa Chrystusa w stajence.
W budowę szopek angażują się parafianie, dzieci, młodzież i starsi. Całe rodziny wraz z kapłanami parafii.

Podróż po stajenkach Bożonarodzeniowych w Drawsku Pomorskim zaczynamy od parafii pod wezwanie Św. Pawła Apostoła przy ulicy Dworcowej.
To bardzo skromna acz bardzo gustowna konstrukcja przedstawiająca tylko Józefa i Marię o rozmiarach prawdziwego człowieka, na środku w żłobie z sianem oczywiście leży malusieńki Jezus w otoczeniu aniołków. Całość kościoła jest również pięknie przyozdobiona co stanowi swoisty klimat świąt Bożego Narodzenia.

Natomiast parafia pod wezwaniem Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim przedstawia nam dość bogatą aranżację szopki.
To małe figurki które oprócz Maryi i Józefa z dzieciątkiem przedstawiają również zgromadzonych w okół pasterzy oraz zwierzęta jak i również są aniołowie.
Całość jest zamknięta w drewnianej konstrukcji przypominający typową stajnię otoczona choinkami.
I właśnie jedna choinka wyróżnia się najbardziej. Jak powiedział nam proboszcz Ks. dr Piotr Szczepaniuk „ … to choinka przyozdobiona tylko serduszkami, a na nich są wypisane dobre uczynki jakie dzieci spełniały podczas okresu adwentowego...”.
Szopka tradycyjnie znajduje się w prawej nawie kościoła.

Tradycja szopek.

Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. A wszystko zaczęło się w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii, gdzie po raz pierwszy wraz z braćmi franciszkanami św. Franciszek urządził stajenkę betlejemską z biblijnymi postaciami. Ten prosty sposób trafił głęboko do wiernych. Z czasem pojawiały się nowe formy szopki, bardziej rozbudowane.
Według historycznych przekazów, pierwsza szopka powstała w Neapolu (Włochy) w 1025 r. Skonstruowano ją w kościele Santa Maria del Presepe.
Największy rozkwit szopki neapolitańskie przeżywały w XVIII wieku.
Polskie szopki są pochodzenia włoskiego i to dzięki zasługom synów zakonnych św. Franciszka, (zarówno franciszkanów konwentualnych jak też tzw. obserwantów, nazywanych w Polsce także bernardynami) pojawiły się w kraju. Jakkolwiek zachowane dokumenty historyczne prezentują nam wygląd polskich szopek dopiero z początków XIX wieku.
Znane są również relacje stwierdzające, że idea szopek sięga XVII wieku. Wśród wielu tradycji polskich szopek, najbardziej znane są tzw. szopki krakowskie, cenione i znane już od XIX wieku.
Od roku 1927 istnieje nawet tradycja konkursu na najpiękniejszy jej egzemplarz. Doroczna wystawa tych szopek (z przerwą w czasie okupacji niemieckiej oraz okresu stalinowskiego 1950-54) odbywa się w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Krakowskim.
Największa na świecie szopka powstała w Czechach. Ruchoma szopka Krýzovy jeslièky została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, a podziwiać ją można w muzeum 0w Jindřichovym Hradcu. Monumentalne dzieło, składające się z prawie 1400 figurek, było tworzone przez ponad 60 lat!

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI] Tekst: "Tradycja szopek" - pochodzi z Tygodnika Katolickiego [NIEDZIELA]