Wielka Sobota to dzień żałoby, który upamiętnia złożenie ciała Chrystusa w grobie. Od Wielkiego Czwartku w dalszym ciągu tabernakulum pozostaje puste i otwarte, a wieczna lampka zgaszona.

Wydawanie sakramentów jest tego dnia bardzo ograniczone.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarm, który następnie zostanie spożyty przy śniadaniu wielkanocnym.
Jeszcze tysiąc lat temu jedynym składnikiem święconki był baranek – nieraz w całości upieczony na rożnie. Z czasem zwyczaj przyjął formę symboliczną - dziś święconka zawiera zwykle małe porcje typowej wielkanocnej strawy, czyli jaja, pieczywo, wędliny, sól, ciasto i inne. Co ciekawe, pod koniec średniowiecza święcono nawet wino i piwo.

Choć tradycja święcenia pokarmu jest jednym z najbardziej charakterystycznych obrzędów wielkanocnych, najważniejszą uroczystością kościelną jest Wigilia Paschalna, będąca kluczowym momentem w całym roku liturgicznym.

Pomimo że odbywa się ona w Wielką Sobotę, należy już do obchodów rezurekcyjnych i głosi radosną wieść o zmartwychwstaniu.

Tegoroczne Błogosławieństwo pokarmów tym razem w domu i to w Niedzielę Wielkanocną. Obostrzenia związane z epidemią wykluczają możliwość tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach z udziałem wiernych w Wielką Sobotę.

Jak to zrobić ?

Dla wszystkich naszych czytelników zamieszczamy OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMU PRZED NIEDZIELNYM PORANNYM POSIŁKIEM:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. 1 Tes 5,16-18:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo: Mt 6,31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu ojciec rodziny mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja. Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Przeczytaj również: "Tradycje Wielkiego Tygodnia na Świecie"