Policjanci z drawskiego Ogniwa Ruchu Drogowego wspólnie ze swoimi kolegami z komend w Wałczu, Choszcznie i Stargardzie rozpoczęli kaskadowe pomiary prędkości. Ich zadaniem jest wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Łamanie limitów prędkości przez kierowców jest plagą polskich dróg. Często nierozważnie jest traktowane z przymrużeniem oka. Kierowcy widząc patrole dokonujące pomiarów „ostrzegają” mijane pojazdy, migając światłami. Jeszcze bardziej nieodpowiedzialnym zachowaniem jest uporczywe łamanie ograniczeń prędkości. Kierowca pomimo, że został zatrzymany i ukarany mandatem za zbyt szybką jazdę chwilę po wyruszeniu w drogę ponownie zaczyna ignorować limity.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to zawsze niebezpieczeństwo. Fizyka jest tu bezlitosna i nie da się jej oszukać. Samochód ma masę wielokrotnie większą niż jakikolwiek człowiek. Prędkość nadaje mu energię, która rośnie im szybciej się jedzie. Bynajmniej nie zniknie ona w momencie uderzenia. Będąc kierowcami lub pasażerami takiego pojazdu bez wątpienia odczujemy jej działanie, a może ono mieć bardzo tragiczne konsekwencje. Z doniesień prasowych czy nawet własnych doświadczeń wiemy jak niebezpieczne może być zderzenie rozpędzonego pojazdu z pieszym, zwierzęciem innym autem lub przeszkodą. Nawet kierowca o umiejętnościach najwyższej próby ma ograniczony czas reakcji, a im szybciej się jedzie tym jest on krótszy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji na drodze. Możemy jednak roztropnie, zgodnie z przepisami prowadzić samochód.
Z pewnością pozwoli nam to na uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji.

Tekst i zdjęcia: asp. szt. Maciej Zieliński [KPP Drawsko Pomorskie]