18 września br. mieszkańcy gminy Drawsko Pomorskie mieli niepowtarzalną okazję, aby podążyć szlakiem Wału Pomorskiego. Wyjazd został zorganizowany przez drawski ośrodek kultury w ramach zadania „Rusza autobus kulturalny – miejsce w nim czeka na Ciebie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Już podczas podróży lokalny pasjonat historii, niezawodny pan Wiesław Piotrowski, opowiadał o przebiegu walk o przełamanie Wału Pomorskiego wskazując konkretne miejsca, w których się one rozegrały. Pierwszym przystankiem był Mirosławiec, gdzie przy pomniku czołgu T-34 uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z przebiegiem walk w tym rejonie oraz poznać szczegóły konstrukcyjne pojazdów biorących udział w walkach. W Wałczu zwiedzanie rozpoczęto od pozostałości umocnień Grupy Warownej Cegielnia. Utworzony tu skansen obejmuje zarówno fragment umocnień Wału Pomorskiego, jak i pawilon wystawienniczy prezentujący militaria, umundurowanie, fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z historią walk na terenie Pojezierza Wałeckiego. Uczestnicy wyjazdu mogli zwiedzić dość dobrze zachowane umocnienia a także dowiedzieć się o ich przeznaczeniu, pomieszczeniach, które się w nich znajdowały oraz codziennym życiu żołnierza.

Kolejnym punktem programu był tajemniczy obiekt „3002”. Po krótkim spacerze przez las, uczestnikom wyprawy ukazały się ukryte w nim obiekty betonowe, stanowiące elementy jednego z trzech składów głowic atomowych w Polsce, który znajduje się nieopodal miejscowości Brzeźnica-Kolonia. Lokalny przewodnik opowiedział uczestnikom o historii budowy tego miejsca, jego przeznaczeniu, a także o jego losach po opuszczeniu przez wojsko tego terenu.Wyprawa na Wał Pomorski nie mogłaby się odbyć bez odwiedzin na Cmentarzu Wojennym w Wałczu, będącym cmentarzem, na którym spoczywa najwięcej żołnierzy polskich poległych w jednej bitwie. W tym miejscu delegacja wyłoniona z uczestników wyjazdu złożyła hołd poległych poprzez zapalenie symbolicznego znicza.

W Muzeum Wału Pomorskiego członkowie Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego oprowadzili uczestników po ekspozycji ukazującej wyposażenie wojskowe, broń, a także pojazdy z okresu drugiej wojny światowej oraz PRL.Wyjazd na Wał Pomorski był jednym z cyklu wyjazdów tematycznych umożliwiających mieszkańcom gminy Drawsko Pomorskie nieodpłatne skorzystanie z oferty kulturalnej i edukacyjnej teatrów, filharmonii, opery, muzeów, biblioteki czy kina, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim w ramach zadania pn. „Rusza autobus kulturalny – miejsce w nim czeka na Ciebie!”. Zadanie jest całkowicie sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.