Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 13 December 2018r. jest to 347 dzień roku. Do końca roku pozostało 18 dni. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Żubr kontra samochód

2018-09-23 10:09:49 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1246)

Poleć na:          

Żubr jest największym dziko żyjącym ssakiem w Europie. Wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca wynosi od 440 do 920 kg..
Zagrożeniem dla żubra było i ciągle jest kłusownictwo, zdarzają się przypadki, gdy na tego zagrożonego całkowitym wyginięciem króla puszczy polskiej zasadzają się myśliwi.

To, że możemy podziwiać dzisiaj żubra i oglądać go w jego naturalnym środowisku, jest bez wątpienia zasługą Polski i Polaków. W 2017 roku w Zachodniopomorskich lasach, żyło 216 żubrów. Żyją półdziko, czyli mają swoje stałe zagrody, ale są także widywane na otwartych przestrzeniach i w lasach wokół poligonu drawskiego. Tam wbrew pozorom mają zapewniony względny spokój, ponieważ „zwykły” śmiertelnik nie ma prawa wstępu na teren poligonu. Wobec czego trzymają się tam rzadkie i zagrożone gatunki jak: żubry, wilki czy coraz liczniejsza populacja bobrów.

Niestety otwarte przestrzenie potrafią być zabójcze dla tych zwierząt.
Ostatnio na drodze wojewódzkiej z Czaplinka do Mirosławca zginął potężny żubr. Zginął w zderzeniu z dużą półciężarówką. Samochód trafił wprost na złom, na szczęście kierowcy pojazdu nie stało się nic poza szokiem z wypadku z wolno żyjącym 800 kilogramowym królem puszczy.
Znaki drogowe wokół Drawska i Mirosławca często ostrzegają przed możliwością napotkania na drodze tych zwierząt, i o ile miejscowi kierowcy wiedzą, gdzie mogą przebiegać szlaki migracyjne żubra, tak tranzytowi kierowcy przy zderzeniu z 800 kg kolosem nie mają szans na uratowanie swego auta.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Nagórski (Żródło www. Żubry w Polsce)

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r
Dzieci Witają Wiosnę 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ