Do zachodniopomorskich oddziałów ZUS już w weekend wpłynęło 160 wniosków o nowe świadczenie (w Szczecinie 98, a w Koszalinie 62 wnioski). W całym kraju o dodatek solidarnościowy zawnioskowało ponad 5 tys. osób.

Osoby, które po 15 marca z powodu COVID-19 straciły pracę lub ich umowa uległa rozwiązaniu z terminem do którego była zawarta, mogą otrzymać dodatek solidarnościowy. Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia 2020 roku. Można je otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Warunkiem otrzymania dodatku jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie świadczenia oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.Za osobę, która pobiera dodatek solidarnościowy, opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem na te ubezpieczenia jest ZUS i nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE ZUS.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

Tekst: Karol Jagielski [Regionalny rzecznik ZUS] Zdjęcie: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.