Zamknij

Wakacje w kajaku na Drawie

08:49, 17.08.2014 Aktualizacja: 08:53, 17.08.2014
Skomentuj
Rzeka Drawa zaliczana jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko Polski, ale i Europy. Popularności szlaku przysparza nie tylko nadanie mu imienia ks.kard.Karola Wojtyły, ale również zupełnie nigdzie indziej nie spotykany różnorodny i bardzo zmienny jego charakter. (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)

Wakacje w kajaku na Drawie z Jędrkowym Zakolem

Rzeka Drawa zaliczana jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko Polski, ale i Europy. Popularności szlaku przysparza nie tylko nadanie mu imienia ks.kard.Karola Wojtyły, ale również zupełnie nigdzie indziej nie spotykany różnorodny i bardzo zmienny jego charakter. Ze wszystkich nizinnych rzek Polski bez wątpienia jest najszybszą i dostarczającą najmocniejszych wrażeń rzeką. Głównymi jej atutami są: niezwykle czysta i pełna ryb woda, urozmaicona rzeźba terenu, nasycenie meandrami oraz występowanie unikalnych wręcz kompleksów leśnych. Trudno wyróżnić na całej jej długości najpiękniejsze odcinki, ale zdaniem bardzo wielu kajakarzy to właśnie tutaj w okolicach Drawska Pomorskiego na odcinku od Mostu Murzynka do granicy poligonu przypada jej najpiękniejszy i najbardziej uroczy odcinek z całej blisko 180 kilometrowej długości spławnej rzeki. Każdy spływ kajakowy wybranym odcinkiem Drawy jest wyjątkowy, unikalny i niepowtarzalny. Na całej długości spływu szlak jest dobrze zagospodarowany i nasycony duża ilością pól namiotowych, biwaków i koczowisk oraz agroturystykami i ośrodkami wypoczynkowymi, dzięki czemu znakomicie nadaje się do organizacji spływów kajakowych.

Spływy kajakowe to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form aktywnego wypoczynku. Charakteryzuje się ona nie tylko różnorodnością możliwości wyboru jego form, ale i dzięki samej rzece Drawie, jeśli się na nią zdecydujemy, ona sama zaoferuje nam na całej swej długości niesamowitą ilość wrażeń i niespodzianek i na każdym jej odcinku niejedno oblicze. Drawa to prawdziwie dzika rzeka i właśnie dlatego, że taką jest tak wielu każdego roku odwiedza ją kajakarzy. Wśród nich spotkamy nie tylko naszych, krajowych zwolenników, ale i turystów zagranicznych: angielskich, czeskich, słowackich i rosyjskich oraz tych, którzy stanowią największy procent jej zagranicznych zwolenników - turystów niemieckich. Na całej swej długości, blisko 180 km spławnej Drawy można ją podzielić na 13 dziennych etapów o średniej długości ok. 14 -18km rzeki. Ale nie znaczy to, że ta wartość kilometrów jest niezmienna. Jako usługodawcy spływów kajakowych Drawą, nierzadko spotykamy się z grupami, dla których pokonywanie każdego dnia odcinków rzeki w granicach nawet i ponad 30 km jest właściwie normą i im cała rzeka wystarcza zaledwie na 8 do 10 dni spływu. Nie przerażają ich jeziora, zwalone w poprzek rzeki kłody, głazy w środku nurtu, niezliczone ilości meandrów i wymagające wysiłku górskie odcinki. To właśnie dla tych atrakcji każdego roku coraz więcej turystów na Drawie przybywa.

Każdy kto spływał Drawą przyzna, że jest ona niezwykłą rzeką i nawet na jednym dobowym odcinku o długości zaledwie kilkunastu kilometrów dobowego etapu spływu możemy zobaczyć jej wiele twarzy. To płynąc na początku przez łąki, to prastare lasy, by zaraz wpłynąć w głęboki porośnięty gęstym lasem wąwóz, który niebawem przeistoczy się w podmokłe zalane torfowiska, za którymi napotkamy zatopiony stary z uschniętymi drzewami las. Tuż po nim czekają nas śluzy, stare zmuszające do przenoski młyny, jeziora i porośnięte gęstą trzciną o zaledwie wąskim przesmykiem koryta. Nawet przepływanie pod mostami na odcinkach miejskich jest nie lada atrakcją. To wszystko możemy zobaczyć nawet na jednym odcinku, czego na innej rzece nie spotkacie. Jej zmienny charakter wprost urzeka i zadziwia. Zdarza się, że płynąc nagle, z wąskiej rzeki po przeciśnięciu się pod kolejnym zwalonym drzewem wyłania się przed nami zielona wyspa z kołnierzem wyścielonym dywanem grążeli żółtych i grzybieni białych tak często mylnie nazywanych liliami. Płynąc wśród nich pod szerokimi unoszącymi się na tafli wody liśćmi w zadziwiająco krystalicznie czystej wodzie zauważymy pryskające na boki spłoszone cieniem kajaka ryby, czy świecące odbitym słońcem głęboko na dnie leżące małże. Nikt nie jest w stanie tego opisać, to trzeba zobaczyć, a może i posłuchać? Bo jak można oddać własnymi słowami, gdy płynąc samotnie rano w ciszy usłyszymy, w unoszącej się nad taflą wody porannej mgle nawet za samym Drawskiem trzask ogona o wodę spłoszonego bobra. Nierzadko napotkamy tu gromady łabędzi próbujących odstraszyć kajakarzy broniąc swoje młode, kwilenie gromady młodych kacząt, albo usłyszymy wieczorem ryk walczących na brzegu byków jeleni, szczekanie kozłów, czy głos krążącego nad korytem rzeki polującego orła.

Chociaż sam częściej w rozmowie z turystami używam określenia "żywa rzeka". Jak inaczej nazwać rzekę, która sama w tak bardzo widoczny sposób przemieszcza się w gruncie tam gdzie jej się podoba? Jako nastolatek i zapalony wędkarz przemierzałem tę rzekę wielokrotnie wzdłuż jej brzegów od Drawska do samego Jeziora Lubie i dobrze pamiętam miejsca, gdzie stojąc na skraju lasu nie miałem jak zarzucić wędki bo przeszkadzały mi drzewa, a dziś po blisko 30 latach za sprawą matki natury koryto rzeki znajduje się tutaj w zupełnie innym miejscu i przemieszcza się dalej. Odkąd założyłem tu swoje pole namiotowe znów przemieściła się w stronę lasu, a na niektórych odcinkach tylko w ciągu trzech lat o blisko 4 metry od dopiero co postawionego ogrodzenia. Aż wstyd się przyznać, że mieszkając przez ponad 40 lat w bezpośrednim sąsiedztwie Drawy i tak często z nią obcując jako wędkarz dopiero parę lat temu po raz pierwszy spłynąłem nią w kajaku. I od tej pory nie mogę się doczekać wiosny by znów choć raz ruszyć na rzekę. Dotychczas nie udało mi się jej całej spłynąć, ale z tego co mi się samem doświadczyć udało wiem czemu zawdzięcza swą dziką opinię. Nie łudźcie się, tym że jeśli przepłynęliście raz jeden z jej odcinków to wszystko o nim wiecie. Każda pora roku i każdy jej stan wody to inna rzeka. Wszystkie przeszkody możliwe do pokonania przy jej wysokim stanie wody, już przy jej obniżeniu o kilkadziesiąt centymetrów zmuszą was do ich pokonania zupełnie innym sposobem. Zwalone w poprzek rzeki drzewo po którym można się było śliznąć z rozpędu kajakiem teraz was zmusi do wyboru drogi jego pokonania prawą lub lewą stroną. Przy następnych kilkudziesięciu centymetrach niżej tego samego konaru być może już nie da się pokonać bez przenoski brzegiem lub bez przechodzenia jego górą z przeciąganiem kajaka. Ale przy następnych 20cm niżej być może już uda się go pokonać dołem bez wysiadania. To tylko jeden z przykładów, ale zmianie ulega wtedy również i nurt rzeki, zmienia się charakter linii brzegowej, stopień zarośnięcia rzeki roślinnością wodną, szerokość koryta, przybywa zwalonych drzew itd., itd..nie sposób tego wszystkiego wymienić. Jedno jest pewne - możecie płynąć tą samą trasą kilka razy w ciągu roku i za każdym razem może być ona zupełnie inna.

W zależności od posiadanego czasu, charakteru samej grupy, przedziału wiekowego, pory roku, umiejętności, kondycji fizycznej czy posiadanego wolnego czasu mamy do wyboru wiele form aktywnego spędzania wolnego czasu w kajaku na Drawie. Mogą to być spływy kajakowe o bardzo różnym charakterze:

Ze względu na czas trwania spływu możemy podzielić je na:

  1. Jednodniowe spływy kajakowe
  2. Weekendowe spływy kajakowe
  3. Wielodniowe spływy kajakowe

Ze względu na charakter grupy możemy podzielić je na:

  1. Rodzinne spływy kajakowe
  2. Firmowe spływy kajakowe
  3. Szkolne spływy kajakowe
  4. Obozy kajakowe
  5. Okazjonalne np:
  • Oazy
  • Urodzinowe
  • Kawalerskie
  • Panieńskie
  • Z okazji obchodów własnych rocznic/jubileuszowe
  • Synów z ojcami
  • Córek z mamami
  • (i inne - jest ich tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić)

Zaś ze względu na sposób ich organizacji możemy je podzielić na:

  1. Indywidualne spływy kajakowe
  2. Spływy kajakowe z kompleksową obsługą (z noclegami, wyżywieniem, transportem, paintballem, rowerami, ścianką skałkową, mostem linowym, strzelnicą pneumatyczną, rajdami terenowymi itp - całościowo, lub z tylko wybranymi opcjami).

Zapewne nie wszystkie z nich udało mi się wymienić, ale bardziej zależało mi na tym by uzmysłowić Wam jak wiele jest możliwości do wykorzystania, i że właściwie każdy jest w stanie tu wybrać odpowiedni dla siebie wariant. Zamawiający ma tutaj tak bardzo szeroką gamę usług do wyboru, a łącząc je z innymi formami aktywnego wypoczynku, można stworzyć wręcz niepowtarzalną indywidualną i tylko sobie odpowiadającą formę. Każda z przedstawionych powyżej wybranych form spływu może być realizowana na przeróżne sposoby np:

  • Tylko sam spływ z transportem osób i kajaków z miejsca spotkania na miejsce startu oraz powrotnym do tego samego punktu po zakończeniu spływu
  • Z bazą noclegową na wybranym polu namiotowym/Agroturystyce skąd grupa każdorazowo startuje przed rozpoczęciem spływu i dokąd wraca po jego zakończeniu
  • Każda z wymienionych powyżej form może być również realizowana z wyżywieniem np.: ogniskiem , obiadami, biesiadą, w trakcie spływu np. w połowie trasy spływu, albo po jego zakończeniu,
  • Może to być również spływ, którego uczestnicy są w zupełności samowystarczalni i potrzebują jedynie by im dostarczyć sprzęt na miejsce startu i odebrać ich dopiero na końcu po zakończeniu całego spływu. Przy czym wariant ten może być również realizowany z transportem bagażu wzdłuż całej trasy spływu.
  • Ponadto każda z przedstawionych form może być realizowana oddzielnie, w połączeniu z wyżej wymienionymi, a także z innymi, których tu nie wymieniono, a które zostaną zlecone i zamówione przez grupę. Opcji jest bardzo wiele i niemal wszystko jest do zrealizowania w oparciu od złożone zamówienie.

Drawsko Pomorskie i jego okolice są tak bogate w usługodawców umożliwiających wypożyczenie kajaków, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sprzęt pod kątem rodzaju, jego jakości, komfortu i ceny. Co do wyboru doradzić mogę tylko jedno - nigdy nie należy sugerować się jedynie ceną wynajęcia kajaka za dobę, pytać należy o koszt całości usługi na wybranej trasie i dokładnie co ona w całości zawiera, wtedy uniknie się ukrytych kosztów i rozczarowań przy rozliczaniu. A finalizowanie zamówienia przygotowaną na jego podstawie ofertą oraz podpisaniem umowy, pozwoli uniknąć wszelkich nieporozumień.

 

Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę tylko niektórych z najczęściej wybieranych możliwości:

Jednodniowe spływy kajakowe Drawą:

To obecnie najczęściej wybierana forma aktywnego wypoczynku. Głównie wybierana przez osoby/grupy z dużymi ograniczeniami wolnego czasu, Ta forma najbardziej popularna jest wśród niemal wszystkich rodzaje grup na wybranych samodzielnie przez siebie lub zaproponowanych w trakcie ustaleń trasach.

Weekendowe spływy kajakowe

Dwudniowy/weekendowy spływ kajakowy Drawą w gronie najbliższych to idealny sposób na krótki wypad celem spędzenia wolnego czasu na łonie natury wśród rodziny i znajomych. To również idealna forma na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników firm. Najczęściej realizowane są one w oparciu o stacjonarną bazę noclegową na wybranym polu namiotowym lub w Agroturystyce, skąd ruszamy na spływ każdego dnia i gdzie po jego zakończeniu wracamy.

Ofertę tę kieruję przede wszystkim do tych osób, którym codzienne tempo życia rodzinnego i zawodowego pozwala jedynie na krótki wypoczynek w czasie wakacyjnych weekendów na dowolnie wybranym przez siebie odcinku rzeki.

Wielodniowe spływy kajakowe

Wakacje i długie weekendy to idealna pora na spływ kajakowy z biwakiem i spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Ten rodzaj spływów wybierają już grupy dysponujące dłuższą ilością wolnego czasu i przypadają one najczęściej w długie wolne weekendy na Majówkę, Boże Ciało, długi sierpniowy weekend, ale i w trakcie pełnych tygodni sezonu letniego. Ma tę zaletę, że każdego dnia możemy biwakować w innych miejscach, które sami wybierzemy, co zapobiega monotonii spływu. Taki spływ możemy realizować w dwóch wariantach:

  • z transportem całego dobytku w kajakach lub
  • transportem bagażu pojazdem wzdłuż trasy spływu zabierając do kajaka jedynie to co niezbędne na trasie.

O ile w przypadku niemal wszystkich rodzajów spływów wielkość grupy ma znaczenia jedynie pod względem transportu osób i sprzętu, to tu już bardzo ważnym jest rodzaj sprzętu, który wybierzemy na naszą wyprawę. Na spływy jednodniowe i weekendowe wystarczającym jest niemal każdy rodzaj kajaków, natomiast na dłuższe spływy lepiej jest poświęcić odrobinę czasu na przygotowania i zadbać o bezpieczeństwo i komfort gdyż spędzimy w tym kajaku w ciągu tego spływu wiele godzin. Dobrze jest zanim zarezerwujemy kajaki sprawdzić jaki to model i czy posiada dostateczną ilość miejsca na nasz dobytek, który będziemy wozić ze sobą, Na taką trasę dobrze, jeśli nasz kajak będzie miał wygodne siedzisko, podnóżki o które będzie można wesprzeć stopy, korki do spuszczania wody (ważne w przypadku deszczu czy przypadkowego nabrania wody - nie trzeba wówczas wybierać jej gąbką wystarczy tylko kajak obrócić i lekko podnieść), gumowe mapniki na przednim i tylnym kokpicie do mocowania mapy czy podręcznego bagażu, nakładki antyzdzieraniowe - bardzo przydatne w przypadku konieczności przeciągania kajaków po gruncie przy omijaniu przeszkód (element wymienny zabezpieczający przed uszkodzeniem dna kajaka), a nawet miejsce w siedzeniu na butelkę z napojem co również jest w trakcie długiego spływu nie lada udogodnieniem, no i porządne wiosła i tu już zdania są podzielone - jedni wolą drewniane inni plastikowo-aluminiowe albo jeszcze inne.

Integracyjne spływy kajakowe Drawą dla firm.

Ten rodzaj spływów to oferta przygotowana przede wszystkim dla przedsiębiorstw usługowych, zakładów pracy, samorządów, instytucji, stowarzyszeń i klubów, których celem jest zorganizowanie wspólnego wypoczynku dla swoich pracowników, członków, klientów i kontrahentów. Taki wypad kajakowy może być doskonałym urozmaiceniem prowadzonego szkolenia, targów czy pokazów, może być również idealnym prezentem dla pracowników oraz wszystkich osób związanych z firmą i nie wymaga specjalistycznego sprzętu do jego organizacji. Przy czym można go także połączyć z Paintballem, ASG, mostem linowym, rajdem rowerowym, przejażdżką pojazdami terenowymi czy kładami po bezdrożach poligonowych albo po torze off-roadowym, strzelnicą pneumatyczną czy mobilną ścianką skałkową. Ale taki firmowy spływ kajakowy może być również zorganizowany dla pracowników i ich rodzin z dziećmi, można wówczas dodatkowo zamówić atrakcje dla najmłodszych stawiając na polu namiotowym dmuchane ślizgawki i zamki, czy organizując w oparciu o profesjonalnych animatorów masę gier, konkursów i zabaw z nagrodami. Łącząc to wszystko ze smacznym jedzeniem i ogniskiem wychodzi niezapomniana dla wszystkich wspólna impreza.

integracyjne spływy kajakowe Drawą dla firm to obecnie najtańsza i najpopularniejsza forma aktywnego wypoczynku połączona ze spędzaniem wolnego czasu na łonie natury. Taki wspólny wypoczynek z dala od zgiełku miast, kurzu i betonu pomoże zjednać każde szeregi. Spędzanie wolnego czasu w swoim gronie pozwoli nie tylko odreagować stres zawodowy i wyciszyć się, ale i nabrać sił do nowych wyzwań oraz zwiększyć efektywność pracy po powrocie. Taki pracowniczy wypad na spływ firmowy pozwala nie tylko wypocząć, ale i dostarcza pozytywnej energii i doskonale kształtuje elementy zdrowej rywalizacji, współpracy i wzajemnej pomocy.

Etapy spływów Drawą

Do najczęściej wybieranych etapów spływów na całej długości Drawy wśród obsługiwanych przez Jędrkowe Zakole grup należą:

  1. Czaplinek - Rzepowo,
  2. Rzepowo - Złocieniec,
  3. Złocieniec - Most w Dalewie,
  4. Most w Dalewie - pole namiotowe Jędrkowe Zakole w m. Mielenko Drawskie,
  5. Jędrkowe Zakole - Most Murzynka (zwany Siennickim),
  6. Most Murzynka - pole namiotowe Dolmel
  7. Dolmel - Prostynia (odcinek przez poligon Drawski - zamknięty dla ruchu turystycznego, na którego przepłynięcie jest niezbędna zgoda Komendanta Poligonu),
  8. Prostynia - Drawno,
  9. Drawno - most w Barnimiu,
  10. Barnimie - pole namiotowe Bogdanka,
  11. Bogdanka - pole namiotowe Pstrąg,
  12. Pstrąg - Stare Osieczno
  13. Stare Osieczno - Przystań "Meta na Drawie" w m. Łokacz Wlk.

Wszystkie przedstawione powyżej etapy spływu zostały tak zaplanowane by bez względu na stopień trudności i ilość kilometrów szlaku wodnego mieściły się mniej więcej w granicach 4 - 5 godzin spływu. Oczywiście każdy z tych etapów na indywidualne życzenie grupy zgodnie z zamówieniem można skrócić lub wydłużyć wykorzystując inne charakterystyczne punkty na Drawie.

Zamówienie spływu.

Aby uniknąć nieporozumień i błędów podczas planowania spływów proponuję kierować się podstawowymi wskazówkami składając zamówienie na spływ i podać co planujemy:

  1. Termin spływu: od - do,
  2. Etapy spływu: Skąd - dokąd,
  3. Wielkość grupy: ilość osób
  4. Charakter grupy: rodzinna, firmowa, młodzieżowa, osoby starsze, ilość małych dzieci, szkolna itp.
  5. Wymagany stopień trudności,
  6. Z bazą noclegową, czy bez (jeśli tak to gdzie?)
  7. Sposób dotarcia grupy na miejsce startu i sposób odbioru (transport własny grupy czy organizowany przez wynajmującego dla grupy kajaki)
  8. Wymagane usługi dodatkowe: opieka pilota/ratownika, wyżywienie, ogniska, noclegi, paintball, most linowy, ASG, ścianka skałkowa, strzelnica pneumatyczna, ubezpieczenie itp.
  9. Z transportem bagaży wzdłuż trasy spływu, czy z całym dobytkiem w kajaku,

Ale to tylko propozycje, bo nie sposób tu wszystkiego opisać. Współpracujemy również z Ośrodkami Wczasowymi, Wypoczynkowymi, Agroturystykami, Leśniczówkami i właścicielami pól namiotowych oraz kwater prywatnych na terenie Pojezierza Drawskiego więc jeśli to Wasza pierwsza wyprawa i nie bardzo wiecie jak się do tego zabrać wystarczy tylko zadzwonić i powiedzieć co Was interesuje. Postaramy się doradzić i pomóc w organizacji. A dla tych którzy nie posiadają własnej grupy proponujemy dołączenie do grupy już zorganizowanej w wybranym terminie - wystarczy tylko skontaktować się z nami i spytać czy istnieje taka możliwość. To naprawdę wspaniała przygoda, więcej szczegółów na stronie firmy pod adresem: WWW.jedrkowezakole.pl, serdecznie zapraszam do przygody, Jędrek.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%