Zamknij

Z kronik POLICJI

18:59, 02.09.2014 Aktualizacja: 19:05, 02.09.2014
Skomentuj
Drawski dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał uciekającego złodzieja sklepowego. 35 -latek próbował ukraść towar sklepowy wart ponad 700 złotych. Teraz odpowie za kradzież ,której dopuścił się w warunkach recydywy.

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja

Drawski dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał  uciekającego złodzieja sklepowego. 35 -latek próbował ukraść towar sklepowy wart ponad 700 złotych. Teraz odpowie za kradzież ,której dopuścił się w warunkach recydywy. Dzielnicowy był w swoim mieszkaniu,gdy otrzymał telefon od znajomego kierownika pobliskiego marketu. Mężczyzna poinformował, że w sklepie jest złodziej, który już wcześniej wynosił towar nie płacąc za niego.
Policjant nie zastanawiając się natychmiast poszedł we wskazane miejsce. Po drodze o zdarzeniu powiadomił oficera dyżurnego i patrol pełniący służbę na mieście.
Gdy dotarł do sklepu okazało się, że na podłodze leży jedynie porzucona torba ze skradzionym wcześniej towarem a sprawcy nie ma.
Obecni w markecie klienci pokazali kierunek ucieczki złodzieja. Dzielnicowy natychmiast ruszył za nim. Obaj z kierownikiem sklepu przez kilkaset metrów gonili 35-latka aby z pomocą patrolu ostatecznie go zatrzymać.
Okazało się, że zatrzymany 35-letni mieszkaniec Koszalina był już karany za podobne przestępstwa.
Tym razem próbował ukraść towar wart ponad 700 zł.
Skradzione szampony, kremy, balsamy i inne rzeczy wróciły już do prawowitego właściciela a 35-latek usłyszał zarzut kradzieży w warunkach recydywy.
Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do 7,5 roku pozbawienia wolności.

 

Miała prawo jazdy przez 10 dni

Drawscy policjanci zatrzymali nietrzeźwą kierującą. 21-latka uprawnienia do kierowania miała od 10 dni.

W Drawsku Pomorskim na ulicy Toruńskiej policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli audi. W pojeździe znajdowały się dwie kobiety. Mundurowi szybko wyczuli specyficzną woń alkoholu.

Badanie stanu trzeźwości wykazało, że siedząca za kierownicą 21-latka ma w swoim organizmie ponad pół promila alkoholu. W związku z popełnionym przestępstwem policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.

Jak się okazało nie cieszyła się długo uprawnieniami do kierowania. Prawo jazdy miała bowiem dopiero od 10 dni.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Kobieta nie prędko też odzyska uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Zatrzymani za prędkość - odpowiedzą za włamanie.

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli renaulta, który przekroczył prędkość. Okazało się, że w aucie znajdują się sprawcy włamania dokonanego kilkanaście minut wcześniej.

Patrol ruchu drogowego zauważył osobówkę, która jechała z nadmierną prędkością. Policjanci zatrzymali renaulta do rutynowej kontroli. Gdy sprawdzali dokumenty otrzymali od oficera dyżurnego informację, że w pobliskiej miejscowości, przed chwilą miała miejsce kradzież z włamaniem na szkodę 75-latki. Z informacji pokrzywdzonej wynikało, że przestępstwa tego dokonały kobiety o charakterystycznym wyglądzie. Kontrolujący pojazd policjanci stwierdzili, że opis podany przez 75-latkę zgadza się z wyglądem kobiet znajdujących się w renaulcie.

Trzy kobiety oraz ich kierowca zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Przy jednej z kobiet w odzieży mundurowi znaleźli plik pieniędzy pochodzących z tej kradzieży.

Trzy mieszkanki Szczecina usłyszały zarzut kradzieży z włamaniem a ich kompan zarzut pomocnictwa do tego przestępstwa. Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów.

Prokurator wobec podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Za kradzież z włamaniem grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili mundurowi tego dnia do mieszkania 75-latki przyszły dwie kobiety oferując do sprzedania odzież, pościel i inne rzeczy. Jedna z kobiet zagadywała gospodynię podczas gdy druga z nich prezentował oferowane tekstylia w taki sposób aby całkowicie zasłonić widok na inne części mieszkania. W tym czasie trzecia koleżanka plądrował mieszkanie. Uzbrojona w pęk kluczy otworzyła barek w segmencie skąd zabrała gotówkę, po czym niepostrzeżenie opuściła mieszkanie a w ślad za nią również jej towarzyszki. Czujność mundurowych ostatecznie pokrzyżowała plany nieuczciwych handlarzy.

Warto jednak pamiętać aby pieniędzy i innych wartościowych rzeczy nie trzymać w łatwo dostępnych miejscach a osób nieznajomych nie wpuszczać tak bezkrytycznie do mieszkania. 

 

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

 Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat - od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

INFO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%