Zamknij

FELIETON -"SAVOIR - VIVRE XXI w." cz.7.

07.37, 10.08.2014 Aktualizacja: 21.16, 29.08.2014
Skomentuj
REKLAMA
Kwiecień w pełni. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć i usłyszeć piękno wokół nas. Natura wyczynia prawdziwe cuda. Spróbujmy o zmierzchu przerwać na chwilę swoje krzykliwe wypowiedzi. Wyłączmy na trochę ryczące radio i telewizor. Posłuchajmy co dzieje się w krzewach nad jeziorem.

  Kwiecień w pełni. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć i usłyszeć piękno wokół nas. Natura wyczynia prawdziwe cuda. Spróbujmy o zmierzchu przerwać na chwilę swoje krzykliwe wypowiedzi. Wyłączmy na trochę ryczące radio i telewizor. Posłuchajmy co dzieje się w krzewach nad jeziorem. A rano... Rano, popatrzmy jakich kolorów nabiera świat w pierwszych promieniach wschodzącego słońca. Dlaczego prawie nikt z nas tego nie widzi i nie słyszy? Nie chcemy?  Nie mamy czasu? Nie mówmy więc, że świat jest brzydki i zły.

          Znany z popularnych telewizyjnych audycji motoryzacyjnych brytyjski dziennikarz Jeremy Clarkson, podzielił się w książce "Doprowadzony do szału", swoimi ciekawymi obserwacjami. Odniósł się do pewnego europejskiego sondażu, pokazującego jak poszczególne społeczeństwa postrzegają swoje ojczyzny. Który naród uważa, że jego kraj jest najwspanialszym miejscem? Kto wygrywa w takim rankingu?  Czy Włosi mający wspaniałe adriatyckie plaże, tysiące niepowtarzalnych zabytków? Łagodny klimat, gdzie błyskawicznie dojrzewają cytrusy i wszystkie najwspanialsze owoce? Nie! To nie Włosi. Może Francuzi lub Hiszpanie ze swymi śródziemnomorskimi kurortami, gdzie połowa ludności świata pragnie spędzić choć kilka dni wakacji? Też nie! To nie Francuzi i nie Hiszpanie. Narodem najbardziej przekonanym, że jego kraj jest najwspanialszy, są Szwedzi. Szwecja jest najwspanialszą ojczyzną! Szwecja, gdzie przez cztery miesiące jest zima, a pozostałe osiem - to jesień. Szwecja, gdzie woda w jeziorach lub przylegającym do niej morzu, rzadko przekracza 15 stopni. Jednak dla ludzi tam mieszkających, jest to kraj najwspanialszy. Dlaczego? Polska nie została w tym rankingu odnotowana w ogóle.

         Powrócę do spostrzeżeń zawartych na początku. Myślę, że Szwedzi są narodem umiejącym się cieszyć z codziennych drobnych obserwacji. Chyba Szweda bardziej cieszy zakwitający w rowie zawilec czy stokrotka, niż Włocha pyszniący się kwieciem krzew magnolii.

Pora na wniosek. To my sami decydujemy o tym, czy jest nam dobrze czy źle. Tyle jest dookoła rzeczy, które mogą nam sprawić radość. Dostrzegajmy je? Niestety, bywa że niektórym naszym rodakom największą radość sprawia niepowodzenie innych. O przykrych wydarzeniach czytamy w gazetach z wypiekami na twarzy. Tragiczne wypadki lubimy oglądać w telewizji, a potem chętnie je omawiamy w towarzystwie. Jeśli prasa lub telewizja pokazuje człowieka sukcesu, jakoś niezbyt to lubimy. Składając gratulacje z powodu jakiegoś osiągnięcia sąsiadowi lub znajomemu, uśmiech na twarzy mamy jakby wymuszony.

WIOSNA - to naprawdę wspaniały okres. Nie tylko dla nastolatków zakochujących się w sobie bez pamięci. Wychodząc jutro rano z domu, dajmy sobie... dwie minuty. Popatrzmy na ukwiecone trawniki i pokrywające się zielenią drzewa. Posłuchajcie, co tam wyczynia ptactwo!!   WARTO!  

 

                                                                               MICHU                  

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%