Zamknij

Boże Narodzenie

09:16, 25.12.2014 Aktualizacja: 18:11, 27.12.2017
Skomentuj
Jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła narodziny te miały mieć miejsce w 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery.

Jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła narodziny te miały mieć miejsce w 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery. pomimo iż badania historyczne wskazują, że właściwa data przypada pomiędzy 8 a 2 rokiem przed nasza erą. Pierwsza wzmianka o obchodzeniu Bożego Narodzenia pochodzi natomiast z IV wieku z Rzymu. Tak ważne wydarzenie w roku liturgicznym poprzedzone jest kilkutygodniowym okresem oczekiwania, zwanym Adwentem. Punktem kulminacyjnym tych przygotowań jest Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona 24 grudnia. Wtedy zgromadzone rodziny zasiadają do uroczystej wieczerzy, po uprzednim przełamaniu się opłatkiem na znak miłości, przyjaźni i przebaczenia. O północy w kościołach rozpoczyna się radosne nabożeństwo - tzw. pasterka - gdzie świętuje się uroczyście narodziny Chrystusa. Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele zwyczajów, z których część ma swoje korzenie w obrzędach pogańskich. Choinki na przykład uważane były w wielu kulturach za symbol życia, ale dopiero kilka wieków temu obyczaj ubierania choinki przejął Kościół Katolicki. Śpiewanie kolęd zrodziło się natomiast jeszcze przed urodzinami Jezusa i miało swój początek w tzw. rzymskich calendae, kiedy to 1 stycznia kosulowie obejmowali swój urząd, co oznaczało początek nowego roku administracyjnego. Z tej okazji śpiewano radosne pieśni i wręczano sobie upominki. Polska jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie prezenty wręcza się w wieczór wigilijny - w innych krajach chrześcijańskich Święty Mikołaj przychodzi bowiem dzień później. Przyjemności okresu świątecznego wiążą się jednak z niemałymi wydatkami - Polacy w 2012 roku na święta wydali ponad 7 miliardów złotych. W drugi dzień świąt, 26 grudnia, w kościołach wspomina się św. Szczepana. Okres bożonarodzeniowego świętowania kończy się z punktu widzenia liturgicznego dopiero 2 lutego - w święto Matki Boskiej Gromnicznej. Do tego czasu z wielu domów znikają choinki, a wierni rozpoczynają przygotowania do Wielkiego Postu, a następnie do Wielkanocy, czyli najważniejszego święta z punktu widzenia Kościoła.

Info

CIEKAWOSTKA z 2016r.

   Egzotyczne "Wesołych Świąt"!

Wiesz, jak składa się życzenia po sudańsku, wietnamsku, cygańsku? Posłuchaj młodych archidiecezji katowickiej.

Młodzież archidiecezji katowickiej zaangażowana w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży nakręciła film z życzeniami bożonarodzeniowymi oraz noworocznymi dla pielgrzymów z całego świata, którzy przyjadą do Polski w 2016 r.

Koordynator ŚDM w archidiecezji katowickiej, ks. Marcin Wierzbicki złożył życzenia w języku hinduskim, jego zastępca - ks. Krzysztof Biela - posłużył się językiem sardyńskim. W nagraniu można usłyszeć życzenia w języku niemieckim, portugalskim, norweskim, kaszmirskim, hiszpańskim, wietnamskim, cygańskim, chińskim, ukraińskim, japońskim, francuskim, angielskim, rapanui, irackim, serbsko-chorwackim, indonezyjskim, tureckim, litewskim, zuluskim, malajskim, słowackim, baskijskim, wietnamskim, irlandzkim, sudańskim, bengalskim, estońskim oraz polskim.