Zamknij

Spektakl w Drawsku o herbie kaliskim

10:17, 10.12.2014 Aktualizacja: 15:31, 22.12.2014
Skomentuj
W poniedziałkowe przedpołudnie 1 grudnia 2014r. młodzież drawskiego gimnazjum obejrzała barwny spektakl przygotowany przez mieszkańców Kalisza Pomorskiego, w tym kaliskich licealistów z grupy teatralnej "Klepsydra

W poniedziałkowe przedpołudnie 1 grudnia 2014r. młodzież drawskiego gimnazjum obejrzała barwny spektakl przygotowany przez mieszkańców Kalisza Pomorskiego, w tym kaliskich licealistów z grupy teatralnej "Klepsydra", którą prowadzi pani Joanna Mączkowska.

Scenariusz tej historyczno-społecznej sztuki na temat wzajemnych relacji orła i zająca, widniejących na herbie Kalisza Pomorskiego oraz niezwykłego przesłania, jakie ten miejski symbol niesie od ponad 700 lat, napisał pan Bogumił Kurylczyk, a reżyserem, choreografem i scenografem jest Joanna Mączkowska, polonistka w kaliskim LO, absolwentka reżyserii krakowskiej PWST (filii we Wrocławiu).

Mówiąc najkrócej, spektakl pokazuje w pięciu aktach, dziejących się dawno i teraz, tutaj i gdziekolwiek, że kaliski herb bynajmniej nie przedstawia zwykłej scenki polowania orła na zająca, bo oba te zwierzęta pozostają na nim w zgodzie. A tym samym, symbolizowana przez heraldycznego orła siła oraz spryt symbolizowany przez heraldycznego zająca - także pozostają w harmonii, zamieniając się w największy życiowy skarb: siłę mądrości.

Licealiści przekazali to głębokie przesłanie w różnych odsłonach: komisariatu straży miejskiej, lekcji historii w klasie, rozmowy czterech średniowiecznych margrabiów, czy poprzez zawodzenia antycznego chóru i baletowe pląsy zjaw. A na koniec był koncert patriotycznych pieśni, bo przecież ta jedność rozumu i siły najpełniej wyraża się w słowie Ojczyzna.

Wszystkie akty spektaklu były na tyle zajmujące i lekkie, że wywoływały ciągle salwy śmiechu oraz brawa na widowni. Dla aktorów, zwłaszcza licealistów z "Klepsydry", te oklaski rozbawionej publiczności, która żywo reagowała na zwroty scenicznej akcji, stanowiły najlepszą rekompensatę oraz nagrodę za ich trud i twórczy wysiłek.

W spektaklu brało udział prawie 50.osób, bo prócz licealistów na występ przyjechali także uczniowie z Szkoły Podstawowej (ze Stanisławą Górnik i Antonim Gadziną) oraz zespół "Violki". Bardzo dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym, a także ich opiekunom za te wzruszające chwile. Szczególnie ciepłe słowa kierujemy do Joanny Mączkowskiej, która nie tylko spektakl reżyserowała, ale i organizowała, włączając w widowisko wielopokoleniową rzeszę artystów amatorów.

INFO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%