"Ten karabin ma mało profesjonalny wygląd i to uśpiło naszą czujność" – przyznał w rozmowie z PAP Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujściu. "Volkssturmgewehr to jedna ostatnich niemieckich Wunderwaffe II wojny światowej i prawdziwy unikat na świecie. W muzeach i kolekcjach zachowało się nie więcej niż kilkadziesiąt sztuk. W Polsce to najprawdopodobniej jedyny egzemplarz tej broni” – podkreślił Piwowarczyk.
Dzięki uprzejmości Pani Joanny, do zbiorów Działu Regionalnego drawskiej Biblioteki trafiły niedawno dwie interesujące ozdoby ścienne zawierające motywy z Dramburga.
Monety z 1929 roku, mnóstwo guzików z różnych stron świata, klamry z pasów oraz nieśmiertelniki i wyjątkowy niezbędnik wydobyli dziś miłośnicy historii ze stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Misericordia".
Kolejnym interesującym obiektem, który znajduje się w zbiorach Działu Regionalnego Biblioteki w Drawsku Pomorskim jest przedwojenne prawo jazdy (niem. Führerschein) należące do Anny Mathildy Schulz
Jednym z bardziej niezwykłych obiektów, które można oglądać w Izbie Regionalnej Biblioteki w Drawsku Pomorskim jest bilet kinowy z 1945 roku, który umożliwiał obejrzenie filmu w Kinie Capitol, które funkcjonowało w Dramburgu w latach 1931-1945.
W nocy z 3 na 4 marca 1945 r. 4 dywizja piechoty im. Jana Kilińskiego gen. brygady Bolesława Kieniewicza (1 Armii Wojska Polskiego) we współdziałaniu z radziecką 364 dywizją piechoty 3 armii uderzeniowej oraz 19 brygadą piechoty zmotoryzowanej 1 armii pancernej gwardii (1 Front Białoruski) rozpoczęły walki o Drawsko.
W tym roku przypada 723. rocznica nadania Drawsku Pomorskiemu praw miejskich. Historyczną datą, która zmieniła oblicze miasta, jest 8 marca 1297 roku. Wtedy to margrabiowie brandenburscy Otto IV i Konrad I nadali Drawsku prawa miejskie i przekazali je we władanie Arnoldowi von der Goltz.
To najpilniej strzeżony sekret w Polsce. Do dziś nie wiadomo co w latach pięćdziesiątych rozbiło się w gdyńskim basenie portowym. Zrządzeniem losu temat trafił również do Ekipy Akcji "Jezioro Tajemnic". Jest nowy trop w tej bezprecedensowej sprawie.
Na ten rodzaj miniaturowego okrętu podwodnego, który mógł być testowany na jeziorze Drawsko (gm. Czaplinek) wskazywało już kilku specjalistów. Być może przekonamy się o tym wkrótce.