Zamknij
,
Z nadejściem wiosny wielu z nas chce wziąć się za siebie i rozpocząć intensywny wysiłek fizyczny. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba robić to w sposób bezpieczny i efektywny.
,
Jak podał NIKard badanie objęło 2405 osób w wieku około 50 lat. Poinformował, że u mężczyzn pozostających w związkach małżeńskich ryzyko nadwagi było 3,2 razy większe niż u nieżonatych. W przypadku kobiet nie zaobserwowano wpływu stanu cywilnego na masę ciała.
,
Chrapanie jest dźwiękiem wytwarzanym przez wibracje tkanek miękkich górnych dróg oddechowych podczas snu. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie.
,
Pyłki brzozy i olchy należą do najczęściej występujących alergenów w Polsce. Na marzec przypada również okres pylenia leszczyny. Alergie na pyłki drzew dotkną na wiosnę znaczną część mieszkańców Polski - poinformował PAP dr hab. n.med. Piotr Dąbrowiecki, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego z Kliniki chorób Wewnętrznych Infekcyjnych i Alergologii WIM.
,
4 marca 2020 r. stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. 12 marca potwierdzono pierwszy zgon. Prof. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że choć mało kto zdaje sobie dziś z tego sprawę, pandemia COVID-19 nie minęła.
,
Tematyce otyłości było poświęcone spotkanie "Profilaktyka otyłości - to wymaga (u)wagi!" w ramach cyklu "Porozmawiajmy o profilaktyce -PoP" który organizują wspólnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) i podlaski oddział NFZ.
,
Specjaliści z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) ostrzegają – u dzieci wystawionych na działanie biernego palenia dochodzi do niebezpiecznych zmian w aktywności genów, czyli tzw. zmian epigenetycznych.
,
Przebieg grypy może być znacznie cięższy m.in. u pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak astma, POChP, schorzenia sercowo-naczyniowe, czy nowotwory.
,
Afrodyzjaki, substancje pochodzenia naturalnego, od wieków budzą zainteresowanie ze względu na swoje pozytywne działanie na zdrowie seksualne. Choć tradycyjnie były wykorzystywane w kulturach na całym świecie, współczesna nauka skupiła się na badaniu ich skuteczności i potencjale terapeutycznym, szczególnie w leczeniu zaburzeń funkcji seksualnych, takich jak problemy z libido, płodnością czy erekcją.
,
Za prawidłową temperaturę ciała ludzkiego od lat 50. XIX wieku uważano 37 st. C (z czasem skorygowano ją do 36,6 st. C). Wartość tę na podstawie badań 25 tys. pacjentów ustalił niemiecki lekarz Carl Wunderlich. Jednak dwie niezależne analizy - naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz Uniwersytetu Stanforda - sugerują, że w wyniku działania wielu różnych czynników na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci temperatura ciała obniżyła się do 36,4 st. C, a w niektórych przypadkach nawet bardziej.
1
,
Jak informuje JAMA Network Open, wskazuje na to analiza danych 11,6 mln osób w wieku od 15 do 105 lat, zamieszkałych w Ontario w latach 2006-2021. Wśród nich były osoby cierpiące na CUD – zaburzenia zdrowotne powodowane niewłaściwym używaniem marihuany (Cannabis Use Disorder).
,
Termin Blue Monday (ang. blue – smutny, monday – poniedziałek) oznacza najbardziej depresyjny dzień w roku i przypada w trzeci poniedziałek stycznia – w tym roku 20 stycznia.
,
W Polsce najwięcej zachorowań na grypę pojawia się od stycznia do marca. Spore wahania temperatury sprawiają, że infekcje układu oddechowego nie odpuszczają.
,
Szacuje się, że na zapalenie płuc na całym świecie co roku choruje około 450 mln. osób (czyli ok. 7 proc. populacji świata). Większość tych przypadków występuje w tzw. krajach rozwijających się.