Zamknij
,
Naukowcy z Facultad de Medicina de Botucatu Universidade Estadual Paulista "Júlio de Mesquita Filho" w Sao Paulo w Brazylii doszli do takich wniosków po przebadaniu 80 kobiet z rakiem piersi, po 45. roku życia. Zakwalifikowano je do tzw. chemioterapii neoadjuwantowej, która polega na podawaniu leków cytotoksycznych przed operacją wycięcia guza, co ma zwiększyć skuteczność leczenia.
Skomentuj
Artykuł sponsorowany
,
Czerwiec to miesiąc świadomości niepłodności. Jest to problem, z którym mierzy się nawet 1,5 mln par w Polsce w wieku rozrodczym. Niepłodność powoli przestaje być tematem tabu.
,
Badania przeprowadzili naukowcy z Columbia University Medical Center (USA). Jak z nich wynika, osoby mniej aktywne, ze średnią dzienną ponad 14 godzin siedzącego trybu życia, miały ponad dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego incydentu sercowego, w tym zawału serca, operacji w celu leczenia problemów z sercem (rewaskularyzacja wieńcowa) lub ponownej hospitalizacji w ciągu roku od pierwszego incydentu sercowego.
,
Takie wnioski płyną z analizy danych zebranych w ramach długoletniego amerykańskiego badania o nazwie VITAL. Prowadzący je naukowcy przez pięć lat monitorowali stan zdrowia kobiet w wieku 55 lat i starszych oraz mężczyzn 50 lat i starszych, zażywających witaminę D3 (2000 jednostek międzynarodowych na dobę) oraz kwasy omega 3 (w dawce 1 gram na dobę).
,
Zespół naukowców przeanalizował zależność pomiędzy aktywnością młodych ludzi w mediach społecznościowych a ich oceną własnego ciała. Szczególną uwagę poświęcono treściom promującym nierealistyczne kanony piękna i idealizowane sylwetki. Badanie opublikowano w czasopiśmie "Nutrients".
,
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Edith Cowan University (Australia), Queen’s University Belfast (Irlandia Północna) i Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) wykazało, że żywność bogata we flawonoidy może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia kluczowych elementów niezdrowego starzenia się, w tym kruchości (frailty), upośledzenia funkcji fizycznych i pogorszenia zdrowia psychicznego.
,
Śląski Uniwersytet Medyczny zorganizował konferencję prasową na temat odchudzania. W obliczu rosnącej liczby osób zmagających się z otyłością, leczenie farmakologiczne staje się coraz bardziej popularne.
,
Tak zwane "śmieciowe jedzenie" nie zniknęło ze szkół, mimo że od 10 lat obowiązują przepisy zakazujące sprzedaży słodyczy i kolorowych napojów na terenie placówek oświatowych.
,
Nadciśnienie diagnozowane jest, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach.
,
Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym okiem zagrożenia. Ukąszenie kleszcza może być początkiem boreliozy - choroby, która nieleczona potrafi latami siać spustoszenie w organizmie, również w sercu.
,
"Czekoladę możemy sklasyfikować przede wszystkim według zawartości w produkcie miazgi kakaowej, czyli głównego składnika decydującego o jej jakości i właściwościach" – wyjaśniła Patrycja Mochocka, dietetyczka kliniczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. "Czekolada gorzka zawiera jej od 70 do nawet 99 proc., deserowa – od 50 do 70 proc., a mleczna – poniżej 50 proc." - dodała.
,
W Święta Wielkanocne trudno się oprzeć tradycyjnym potrawom. Jajka, majonez, wędliny czy słodkie wypieki – choć często oskarżane o nadmiar kalorii i niekorzystny wpływ na zdrowie – nie muszą być przyczyną świątecznych wyrzutów sumienia. O ile, jak podkreśliła dietetyczka kliniczna Katarzyna Lisiecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, zachowamy rozsądek i zadbamy o jakość spożywanych produktów.
,
Wskazuje na to przegląd aż 59 metaanaliz, czyli syntetycznych analiz wielu badań, które opublikowano w latach 2000-2023. Dotyczyły one najważniejszych czynników ryzyka zdrowia wpływających na demencję, udar mózgu oraz depresję, które możemy modyfikować. Najnowszą analizę publikuje "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry".
,
Z nadejściem wiosny wielu z nas chce wziąć się za siebie i rozpocząć intensywny wysiłek fizyczny. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba robić to w sposób bezpieczny i efektywny.
,
Jak podał NIKard badanie objęło 2405 osób w wieku około 50 lat. Poinformował, że u mężczyzn pozostających w związkach małżeńskich ryzyko nadwagi było 3,2 razy większe niż u nieżonatych. W przypadku kobiet nie zaobserwowano wpływu stanu cywilnego na masę ciała.