Zamknij
11:55, 17.11.2024
W poniedziałek, 18 listopada obchodzony będzie Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Ustanowiono go jako odpowiedź na narastające zagrożenie związane ze zjawiskiem oporności drobnoustrojów na antybiotyki, będące jednym z największych odkryć nauki XX wieku.
11:31, 17.11.2024
Ich odkrycie, opublikowane na łamach czasopisma „Nature” (10.1038/s41586-024-08207-0), może doprowadzić do powstania nowej terapii dla milionów osób z otyłością i cukrzycą typu 2, które nie reagują dobrze na obecnie dostępne sposoby leczenia.
09:19, 09.11.2024
Według szacunków na nadciśnienie cierpi jedna trzecia globalnej populacji. Dolegliwość ta uznawana jest za główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu tych schorzeń umiera co roku 17,5 mln ludzi, a 9,4 mln zgonów związanych jest właśnie z nadciśnieniem tętniczym. Nieleczone zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, uszkodzeń naczyń siatkówki oka oraz niewydolności nerek.
22:56, 02.11.2024
Badania dotyczące związku między problemami z koncentracją w dzieciństwie a prawdopodobieństwem późniejszego rozwoju psychoz przeprowadzili naukowcy z University of California w Los Angeles (USA).
22:42, 02.11.2024
„Przebieg kliniczny raka płuca jest bardzo podstępny. Choroba niekiedy bardzo długo rozwija się bezobjawowo, a pierwsze niepokojące symptomy są często związane z zaawansowaniem choroby i wystąpieniem odległych przerzutów do innych narządów. Wczesne wykrycie nowotworu płuc to klucz do zwiększenia szans na skuteczne leczenie” – podkreślił cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog kliniczny, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
13:03, 20.10.2024
Naukowcy z University of California San Diego School of Medicine (USA) przeprowadzili badania oceniające działanie medytacji w przypadku przewlekłego bólu dolnej części pleców. Jak się okazało, mężczyźni i kobiety wykorzystują różne systemy biologiczne w celu łagodzenia bólu. Podczas gdy mężczyźni łagodzą ból uwalniając endogenne opioidy, naturalne środki przeciwbólowe organizmu, kobiety polegają na innych, nieopioidowych szlakach.
13:03, 20.10.2024
W nocy z 26 na 27 października zmienimy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że wcześniej będzie zapadać zmrok. W efekcie zimą wiele osób budzi się po ciemku i po ciemku wraca z pracy, a kiedy dostępne jest światło dzienne, przebywa w biurze. Z kolei przy marcowej zmianie czasu na letni bolesne bywa ponowne przyzwyczajanie się do wcześniejszego wstawania rano - przypomniała uczelnia w komunikacie.
11:24, 19.10.2024
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z otyłością żyją na świecie już 764 mln ludzi. Nie jest to jednak tylko kwestia nadmiernej masy ciała. Otyłość doprowadza do wielu poważnych powikłań zdrowotnych, narastających wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI).
19:33, 12.10.2024
Ten groźny grzyb zawiera w sobie szereg związków toksycznych – to fallotoksyny, jak np. falloidyna czy fallolizyna oraz amatoksyny, jak np. amanityna.
09:27, 05.10.2024
Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr n. med. Janusz Sokołowski zwrócił uwagę, że lekarze wiedzą kiedy w lasach jest wysyp grzybów, ponieważ w tym czasie rośnie liczba hospitalizacji związanych z zatruciami.
17:54, 22.09.2024
Media społecznościowe co rusz lansują nowe, nierzadko nieoczywiste trendy kulinarne. To właśnie dzięki użytkownikom Instagrama i TikToka serca smakoszy z całego świata podbiły takie frykasy, jak mermaid toasts, tortilla wrap hack, słynny już zapiekany makaron z serem feta i pomidorami koktajlowymi czy kultowa dalgona coffee. W ostatnim czasie w sieci zauważyć można znaczący wzrost popularności serka wiejskiego, który przez miłośników gotowania wykorzystywany jest do najróżniejszych potraw. Na jego bazie można wszak przyrządzić m.in. naleśniki, ekspresowe, będące alternatywą dla racuchów placki z dodatkiem owoców, kremową jajecznicę oraz wegetariański omlet z warzywami.
14:23, 08.09.2024
PAP: "Ja, niżej podpisany, (...) wyrażam sprzeciw wobec objęcia mojego dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną (...) profilaktycznymi świadczeniami stomatologicznymi dla dzieci i młodzieży (...). Nie wyrażam zgody na żadne zabiegi medyczne, z wyjątkiem sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz wymagających opatrzenia drobnych urazów bez mojej wiedzy oraz na przetwarzanie danych medycznych mojego dziecka. Ponadto nie wyrażam zgody na podanie szczepionki na HPV oraz przekazywanie dziecku jakichkolwiek informacji na ten temat".
14:10, 07.09.2024
Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, powiedział, że jego zespół za pośrednictwem systemu komputerowego o nazwie Rutava odkrył związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka, co ich zdaniem daje nadzieję na wyleczenie wszystkich nowotworów.
09:29, 06.09.2024
Choć dbając o zdrowy styl życia, z pewnością można wpłynąć na to, jak długo będzie się żyło, to naukowcy od dawna wiedzą, że kluczową rolę odgrywa genetyka.
13:33, 03.09.2024
Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie pod lupę wzięli związki biologicznie aktywne zdolne do hamowania procesu glikacji białek. Proces ten – będący jedną z cech cukrzycy – prowadzi do intensywnego łączenia cukru z białkami, które następnie odkładają się w komórkach, negatywnie wpływając na ich działanie.