Zamknij

Historia jest potrzebna

17:31, 24.06.2014 Aktualizacja: 17:38, 24.06.2014
Skomentuj
Historia wokół nas" to ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Fundację Macte Animo, który miał na celu upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956 w najbliższej okolicy.

"Historia wokół nas" to ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Fundację Macte Animo, który miał na celu upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956 w najbliższej okolicy. 21 czerwca odbył się
w Warszawie finał konkursu w którym wzięło udział 6 zespołów, wyłonionych spośród 45-ciu , które przesłały prace konkursowe. W gronie finalistów znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego. Zaprezentowali efekt swojej pracy w formie prezentacji. Prezentację zamyka istotne przesłanie opierające się na trzech filarach ; pamięci-odpowiedzialności -przyszłości. Wbrew pozorom młodzi ludzie dostrzegli, że zło nie koniecznie ma wymiar odległy, jest łatwo wskrzesić je lokalnie.

Film, "Lokalne zło- drawska bezpieka" , który powstał w trakcie projektu wpisuje się w nową formę przekazu historycznego. Ale młodzi realizatorzy na tym nie poprzestają. Jednym z najważniejszych celów jest upamiętnienie miejsca represji dokonywanych przez aparat bezpieczeństwa publicznego na terenie Drawska Pomorskiego. Tablica pamiątkowa może pojawić się na elewacji budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 9, kiedy o tym zadecydują pozytywnie mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej.

Organizatorzy finału wybrali ,wyjątkowe miejsce na spotkanie młodzieży ,więzienie na ul. Rakowieckiej, inaczej mokotowskie. W latach 1945-56 więzienie mokotowskie było centralnym więzieniem dla więźniów politycznych w Polsce i podlegało Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Przebywali tu więźniowie polityczni, żołnierze AK i polskich formacji na Zachodzie, działacze niepodległościowi. Według oficjalnych danych w tym okresie wykonano tu 350 wyroków śmierci (min. gen. Fieldorf-Nil). Opowiadanie o warunkach więziennych i bycie w miejscu straceń stało się ponurą lekcją historii czasów stalinowskich.

Pobyt w Warszawie ,stał się okazją do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego oraz najważniejszych miejsc starej Warszawy.

Gratulacje dla Katarzyny Grażewicz, Aleksandry Podgajnej, Izabeli Skotnickej, Kornela Romańskiego, Tomasza Jakomulskiego oraz Cezarego Olejniczaka, a także dla ich opiekuna - Romualda Kurzątkowskiego.

Opracował ;Romuald Kurzątkowski

Materiał konkursowy prezentowaliśmy na łamach MAGAZYNU DRAWSKIEGO - LINK TUTAJ

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%