Zamknij

Dzieci z Drawska mówią STOP PRZEMOCY

11:31, 30.04.2024 Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Aktualizacja: 08:22, 02.05.2024
Skomentuj Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski]

Dziś na Placu Leopolda Kuczerawego w Drawsku Pomorskim odbył się happening pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC DZIECI w której udział wzięły dzieci z klas I - III ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim, jednocześnie będąc wraz z gronem pedagogicznym organizatorem tego wydarzenia.

[FOTORELACJA]2969[/FOTORELACJA]

Dzieci w ten sposób chcą nawiązać do swoich praw i sprzeciwiają się w stosowaniu wobec nich przemocy.

Poprzez kolorowe stroje, balony i transparenty dzieci zamanifestowały w centrum Drawska swoją obecność. Pokazały, że dzieciństwo to w życiu człowieka piękny czas beztroski i zabawy. To również czas kiedy maluchy wymagają szczególnej troski, opieki i wsparcia od swoich rodziców i opiekunów. Bezbronne, z ufnością przyjmują wszystko, co my dorośli im dajemy. Ale nie zawsze jest to miłość, troska i bezwzględne poświęcenie. Czasem jest to ból i cierpienie, które w mylnym mniemaniu mają stanowić element wychowawczy.

Uczestnicy happeningu nie tylko głośno wyrażali swój przeciw wobec przemocy ale też rozdawali przechodniom ulotki z umieszczonymi na nich numerami alarmowymi, dotyczące problemu przemocy wobec dzieci oraz informacje: gdzie w takich sytuacjach można szukać pomocy.

Szacuje się że w każdym roku tylko w województwie zachodniopomorskim średnio 2500 osób stosuje przemoc będą pod wpływem alkoholu.

W przypadku gdy znajdziesz się w takiej sytuacji Policja prosi o reakcję i zgłaszania się pod nr tel. 112 lub specjalny numer telefonu SOS DLA RODZINY 663 606 609.

*   *   * 

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci to inicjatywa zapoczątkowana przez amerykańską organizację EPOCH (End Physical Punishment of Children) w 2006 roku. Do XIX w. w kulturze Zachodu panowało powszechne przekonanie, że dzieci należy dyscyplinować twardą ręką. Bycie dzieckiem oznaczało tyle, co bycie istotą nie w pełni wartościową.Pierwszą organizacją, która zaczęła walkę z przemocą wobec dzieci było Towarzystwo Zapobiegania Cierpieniu Dzieci. W 1946 roku po raz pierwszy pojawiło się określenie „syndrom bitego dziecka”. W 1981 roku powstał Komitet Ochrony Praw Dziecka, założony przez prof. Marię Łopatkową.

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski])

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%