Zamknij
REKLAMA

Bo wolność - to nie cel, lecz szansa, by Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.

19.44, 13.11.2014 Aktualizacja: 22.55, 13.11.2014
Skomentuj
REKLAMA
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

"Bo wolność - to nie cel, lecz szansa, by Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia." (Marek Grechuta)

11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

7 listopada w Szkole Podstawowej w Drawsku Pom odbyła się Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Grupa uczniów koła teatralnego przygotowała montaż słowno-muzyczny. Mali artyści przywołali najważniejsze wydarzenia, które uwolniły Polskę spod zaborów i dały upragnioną wolność. Recytowane przez nich wiersze oraz odgrywane scenki przybliżały zebranym realia zniewolonej Ojczyzny, przypominały o poświęceniu i odwadze tych, którzy nie wahali się walczyć, aby odzyskać niepodległość. Apel uświetnił występ szkolnego chóru prowadzonego przez p. Ewę Gadzinę. Powaga i doniosłość uroczystości oraz przepiękny śpiew sprawiły, że publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.

11 listopada to święto bliskie sercu każdego Polaka. Tego dnia w 1918 r. nasz kraj wrócił na mapę Europy. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność. Dzień 11 listopada stał się symbolem odzyskanej niepodległości, ale został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności. W tym uroczystym dniu na szkolnym korytarzu można było także obejrzeć wystawę portretów Józefa Piłsudskiego wykonanych przez uczniów naszej szkoły. O godzinie 17 00 odbył się ciąg dalszy wspólnego przeżywania 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkaliśmy się w pokoju "Babci i Dziadka", aby wspólnie śpiewać polskie pieśni patriotyczne. Jak mówi poeta: "Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie - wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...". W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest bowiem opowieść o Ojczyźnie. O sile pieśni pamiętali nasi przodkowie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił otuchy i nadziei. Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali, gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle. Śpiewając ożywiamy pamięć naszych bohaterów. Śpiewając opowiadamy historie o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków. Śpiewając dzielimy radości i smutki tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana przez nas tradycja wspólnego śpiewania będzie co roku kontynuowana.

Dnia 11 listopada odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Z.P.N.J.Ch., przed którą uczniowie naszej szkoły dekorowali wchodzących biało - czerwonymi flagami. O godzinie 13 00 chór szkolny i zespół taneczny Lajkonik swoim występem uświetniły otwarcie wystawy historycznej w sali konferencyjnej przy ul. Kolejowej 1. Ten uroczysty dzień zakończyliśmy koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej i występem uczniów w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego.

Tekst Kamila Tadeusiak

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%