Zamknij

DRAWSKA MŁODZIEŻ NIE MIGRUJE TYLKO Z POWODÓW EKONOMICZNYCH

18.50, 04.03.2014 Aktualizacja: 20.14, 04.03.2014
Skomentuj
REKLAMA
Początek XXI wieku jest okresem wzmożonej migracji ludności. Zjawisko to nie dotyczy tylko powiatu drawskiego, województwa zachodniopomorskiego, Polski, ale Europy i świata.

Początek XXI wieku jest okresem wzmożonej migracji ludności. Zjawisko to nie dotyczy tylko powiatu drawskiego, województwa zachodniopomorskiego, Polski, ale Europy i świata.

Młodzież powiatu drawskiego wyjeżdża do krajów "Starej Unii" nie tylko z powodów ekonomicznych. Ambitniejsza, nie usatysfakcjonowana poziomem naszych wyższych uczelni (najlepszy polski Uniwersytet Warszawski zamyka w rankingach czwartą setkę), wyjeżdża tam w celu podjęcia studiów wyższych w doinwestowanych i dobrych zachodnich uniwersytetach prześcigających się w ilości Noblistów na jednego studenta. Natomiast młodzież studiująca w polskich uniwersytetach na kierunkach niszowych, zostaje w środowiskach wielkomiejskich. Problem bezrobocia i migracji w Polsce ma swoje podłoże w złej polityce oświatowej na poziomie wyższym. Wynika on z braku korelacji między potrzebami rynku pracy, a obsadą kierunków studiów. Rynek przesycony jest już absolwentami kierunków ekonomicznych i humanistycznych, a boryka się z brakiem specjalistów kierunków technicznych. Brakuje inżynierów budowlanych, budowy dróg i mostów, budowy maszyn, elektroników i informatyków. Pomimo to uczelnie wyższe silą się na tworzenie szkół filiarnych, które "produkują" rzesze absolwentów nieprzydatnych już specjalizacji. Kraje "Starej Unii" i wysoko rozwinięte mają ten problem rozwiązany. Działają tam tzw. centra rekrutacyjne: jedno w landzie, prowincji czy kantonie, a nawet kraju. Centra zajmują się badaniem popytu na rynku pracy i korelują go każdego roku z naborem studentów na poszczególne kierunki studiów.

 

Waldemar ROGAL

Zapraszam do lektury całej gazety - dostępny na terenie całego powiatu i Drawska Pom. :)

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%