Zamknij
REKLAMA

Pożar w Zarańsku.

18.26, 10.12.2014 Aktualizacja: 18.27, 10.12.2014
Skomentuj
REKLAMA
W dniu 7 grudnia 2014 roku o godzinie 19.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Zarańsko Gm. Drawsko Pomorskie.

W dniu 7 grudnia 2014 roku o godzinie 19.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Zarańsko Gm. Drawsko Pomorskie.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki drawskich służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty był cały budynek gospodarczy, w którym magazynowano baloty siana.

Ogień wydobywał się przez wszystkie otwory okienne i bramy wjazdowe.

W chwili podjęcia działań częściowemu zawaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz poważnym odkształceniom i pęknięciom uległa ściana frontowa obiektu.

W wyniku rozpoznania ustalono, że w obiekcie nie przebywają ludzie ani zwierzęta oraz brak jest instalacji elektrycznej.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić 1 prąd piany ciężkiej oraz 2 prądy wody na ognisko pożaru.

W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzono kolejne 6 prądów wody na ognisko pożaru, zorganizowano punkt czerpania wody z Jeziora Zarańsko oraz jej dowożenie. Z uwagi na silne zadymienie, działania prowadzono w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Przy pomocy podnośnika hydraulicznego wykonano otwory w poszyciu dachu (eternit), poprzez które podano 1 prąd wody w natarciu na płonącą drewnianą konstrukcję dachu.

Dokonano również częściowej rozbiórki elementów grożących zawaleniem.

W związku z ryzykiem zawalenia się konstrukcji działania gaśnicze prowadzono z zewnątrz - nie zezwolono na wejście ratowników do wnętrza obiektu.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej kontrolowano proces spalania nagromadzonego siana w taki sposób by ulegało powolnemu spalaniu.

Spaleniu uległo 500 balotów siana składowanych na powierzchni 1600 metrów kwadratowych, straty wstępnie oszacowano na 200 tysięcy złotych.

W działaniach gaśniczych trwających blisko 15 godzin udział brało 13 zastępów straży pożarnej - łącznie 49 strażaków ratowników.

Tekst i zdjęcia: kpt. Andrzej Podolak

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%