Zamknij

Morski mikroklimat również w Drawsku Pomorskim

12:32, 13.10.2022 Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Aktualizacja: 17:05, 01.04.2023
Skomentuj Zdjęcie: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Zdjęcie: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski]

Ratusz w Drawsku Pomorskim poinformował i jednocześnie zaprasza wszystkich mieszkańców do tężni solankowej która została uruchomiona tuż za Kortami Miejskimi w Parku Chopina.


Solny mikroklimat wytwarzany w okolicy tężni jest zbliżony do tego nad morzem, a spacer wokół niej jest okazją do oddychania korzystnym dla naszego zdrowia jodem. Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem. Tężnia to drewniana budowla z gałązkami tarniny. Pierwotnie służyła do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto jej walory lecznicze - powietrze wokół niej nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!


Drawską tężnię solankową wykonano w formie altany sześciokątnej o średnicy 5,5 m, wraz z oświetleniem i ławkami, podziemnym zbiornikiem na solankę o wielkości 5 m3, ze słupem tarniny o średnicy 1,2 m i wysokości 2,5 m. Tężnia ma automatyczny system sterowania , między innymi czujnik zmierzchu, a także automatyczne wyłączanie po 45 minutach braku ruchu.

Tężnię zrobiona jest razem z podłożem wewnątrz altany, żwir z krawężnikami betonowymi. Do obsługi tężni odpowiednio przeszkolono pracownika parku.

Tężnię wykonana została za kwotę 90.000,00 zł brutto.

Urząd Miasta zwracamy się z prośbą o nie dotykanie słupa tarniny w tężni solankowej.

WARTO WIEDZIEĆ:
Mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Uważa się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni możesz zażyć tyle jodu, co przez trzy dni nad polskim Bałtykiem.

Podstawą tężni są instalacje w środku do pompowania specjalnej mieszanki wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.

Z mikroklimatu tężni korzysta się za pomocą inhalacji, która powinna trwać minimum pół godziny, optymalnie - godzinę.

Tężnia solankowa to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę.

Podstawowym wskazaniem do stosowania inhalacji w tężni solankowej są choroby dróg oddechowych. Szczególnie polecana jest ona także mieszkańcom dużych miast, którzy na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem - smogiem, dymem tytoniowym.

Inhalacje z solanki pomagają zregenerować błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a także stymulują układ odpornościowy. Sprawdzą się również dla astmatyków i przy przewlekłych lub nawracających nieżytach nosa.

Warto także pamiętać, że mimo pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie, inhalacje w tężni solankowej nie powinny być zażywane przez określoną grupę osób.

Do przeciwwskazań zalicza się:

  • świeżo przebyty zawał,
  • choroby wieńcowe, nadczynność tarczycy,
  • choroby nowotworowe,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • gorączka,
  • nadwrażliwość na składniki solanki
(Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski])

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%