Zamknij

Jakie informacje powinno zawierać ogłoszenie o pracę?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 30.01.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Tworząc ogłoszenie o pracę, należy uwzględnić w nim kilka podstawowych elementów dotyczących zarówno samej firmy, jak i oczekiwań względem kandydata. Sprawdź, co powinna zawierać treść oferty pracy i dlaczego ma ona duże znaczenie.

  • Jedną z kluczowych informacji, jakie powinny znaleźć się w ogłoszeniu o pracę, jest krótki opis firmy i jej najważniejszych wyróżników.
  • Oferta pracy powinna zawierać także informacje na temat oczekiwań pracodawcy względem pracownika.
  • Kolejna istotna część ogłoszenia dotyczy zakresu obowiązków na danym stanowisku oraz warunków zatrudnienia.
  • Dobrą praktyką podczas tworzenia ogłoszeń o pracę jest uwzględnianie w ich treści benefitów pracowniczych – często to właśnie one decydują o aplikowaniu do tej, a nie innej firmy.

Skuteczne ogłoszenie o pracę – dlaczego jest tak ważne?

Ogłoszenie o pracę to podstawa procesu rekrutacyjnego. Odpowiednio sformułowane jest ono w stanie przyciągnąć wielu dobrych specjalistów – ważne jednak, aby już na wstępie wyróżniało firmę na tle konkurencji. Oferta pracy powinna z góry określać oczekiwania względem kandydata. Dzięki temu osoby, które nie spełniają wymagań pracodawcy, mogą od razu skupić się na innych ogłoszeniach – a to z kolei skraca proces rekrutacji w danej firmie. Ważne również, aby ogłoszenie było zrozumiałe, zwięzłe i konkretne.

Szukasz specjalistów do swojej firmy? Umieść darmowe ogłoszenie o pracę w Internecie!

Przedstawienie firmy

Krótka prezentacja firmy pozwala kandydatom na jej lepsze poznanie. W pierwszej części ogłoszenia o pracę należy zatem skupić się na przedstawieniu organizacji. Mowa jednak nie tylko o takich podstawach jak lokalizacja czy obszar działalności. Ważne, aby zostały ukazane te cechy przedsiębiorstwa, które wyróżniają je na tle konkurencji. Kandydat powinien poznać jego kluczowe wyróżniki, misję i cele, a także korzyści, jakie może zapewnić mu praca właśnie w tym miejscu.

Oczekiwania względem potencjalnego pracownika

W ogłoszeniu rekrutacyjnym nie może zabraknąć również informacji na temat oczekiwań względem potencjalnego pracownika. Chodzi zarówno o doświadczenie zawodowe czy wykształcenie, jak również o umiejętności miękkie, jakie mogą się okazać przydatne w pracy na danym stanowisku. Warto skupić się także na kompetencjach twardych, np. znajomości konkretnych języków obcych, umiejętności obsługi programów komputerowych czy posiadaniu prawa jazdy. Jeżeli pracodawca jasno określi, czego oczekuje od pracownika, potencjalny kandydat już na etapie czytania ogłoszenia może ocenić, czy dane miejsce pracy jest dla niego.

Opis stanowiska

Oferta pracy musi zawierać także nazwę stanowiska oraz jego szczegółowy opis, czyli zakres obowiązków, jakie będzie wykonywał pracownik w swojej codziennej pracy, np.:

  • planowanie i realizacja kampanii reklamowych w mediach społecznościowych – w przypadku specjalisty ds. social mediów i marketingu;
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych w zakresie pełnej rachunkowości zgodnie z obowiązującymi przepisami – w przypadku księgowości;
  • bieżąca obsługa serwisu sportowego, tworzenie newsów i relacji z aktualnych wydarzeń sportowych – w przypadku dziennikarza serwisu sportowego;
  • zapewnienie profesjonalnej obsługi transakcji gotówkowych i bezgotówkowych klientów banku czy pozyskiwanie nowych klientów oraz budowanie długotrwałych relacji z obecnymi – w przypadku specjalisty ds. sprzedaży i obsługi klienta w banku.

Kandydat musi od początku mieć świadomość, na czym polega dana praca. W tej części ogłoszenia warto również poinformować o zakresie odpowiedzialności, poziomie samodzielności czy relacjach z innymi działami firmy.

Warunki zatrudnienia

W ogłoszeniu o pracę muszą znaleźć się również warunki zatrudnienia – m.in. rodzaj umowy, wymiar czasu pracy czy wynagrodzenie (w konkretnej wysokości bądź w formie tzw. widełek). Warto zawrzeć tu także informację na temat benefitów, na jakie mogą liczyć pracownicy – np. możliwości pracy zdalnej, prywatnej opieki medycznej, bonów zakupowych czy dostępu do platform streamingowych. To właśnie one przyciągają wielu kandydatów – zwłaszcza jeśli konkurencyjna firma nie oferuje zatrudnionym takich dodatków.

Jednym z praw pracownika zatrudnionego na umowie o pracę jest ekwiwalent za urlop – kalkulator w sieci to prosty sposób na obliczenie jego wysokości.

Podsumowanie

Dobre ogłoszenie o pracę powinno zawierać krótkie przedstawienie firmy, oczekiwania względem pracownika, zakres obowiązków na danym stanowisku oraz konkretne warunki zatrudnienia. Po zapoznaniu się z jego treścią kandydat powinien móc ocenić, czy ma szansę zostać zatrudniony w danym miejscu pracy i czy będzie czuł się dobrze w danej firmie.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%