Zamknij

Zmiany w podatku VAT

15:41, 29.04.2014 Aktualizacja: 15:42, 29.04.2014
Skomentuj
Od dnia 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać według dominującego poglądu niekorzystna dla sprzedawców oraz kupujących nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Od dnia 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać według dominującego poglądu niekorzystna dla sprzedawców oraz kupujących nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Dlatego już dziś przedsiębiorcy powinni zapoznać się z nowymi zasadami wystawiania faktur VAT, aby uchronić się przed popełnianiem ewentualnych błędów. Poniżej przedstawimy tylko ważniejsze naszym zdaniem zmiany, które wpływają na płatność VAT.

1. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. przestanie obowiązywać zasada zgodnie, z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 1 stycznia 2014 r. to moment wydania towaru lub wykonania usługi będzie decydował o powstaniu o obowiązku podatkowego. Dlatego, też nie będzie możliwe "odroczenie" momentu powstania obowiązku podatkowego przez decyzję, kiedy przedsiębiorca wystawi fakturę, ponieważ to nie wystawienie faktury będzie decydowało o obowiązku podatkowym.

Zgodnie z art. 106 i ustawy o VAT faktura będzie mogła być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jest to formalnie dość istotna zmiana, ponieważ dotychczas fakturę wystawiało się nie później niż w 7. dniu od wydania towaru lub wykonania usługi. Jednak nie przedłuży to terminu zapłaty VAT.

2. Zasada na podstawie, której faktura powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru zawiera przy tym kilka wyjątków, jednak w niniejszej informacji wymienimy tylko te, które wg nas są najistotniejsze oraz są najczęściej spotykane w działalności mikroprzedsiębiorców.

I tak:

  • jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty (np. w postaci zaliczki, zadatku, raty, itp.), fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano przynajmniej część zapłaty od nabywcy, a nie w których dokonano dostawy;
  • w przypadku faktury za usługi budowlane lub budowlano - montażowe faktura powinna zostać wystawiona nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi.

3. Nowelizacja ustawy zmienia również definicję podstawy opodatkowania, gdzie dotychczas podstawą opodatkowania był obrót, a po zamianach podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługodawcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ustawy o VAT). Doprowadzi to do sytuacji, w której przedsiębiorcy,którzy uzyskali interpretacje podatkowe na mocy dotychczasowych przepisów nie będą mogli korzystać z ich wiążącego charakteru, dlatego też zalecamy, aby przedsiębiorcy, którzy posiadają interpretacje podatkowe, w których mowa jest o podstawie opodatkowania złożyli wniosek o wydanie nowej interpretacji.

4. Zmiana terminu odliczenia podatku VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku VAT podatnik nabędzie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Odliczenia nie będzie można jednak dokonać wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma jednak fakturę (tak art. 86 ust. 10b pkt. 1)) czyli przedłużenie terminu dla wystawcy faktury przedłuża termin dla odliczenia w rozliczeniu VAT u nabywcy. Dobrą wiadomością jest, iż nadal pozostanie zasada na podstawie której VAT będzie można odliczać w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych tak: art. 86 ust. 11), lub poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało to prawo (tak: art. 86 ust. 13).

5. W związku z tak rozległymi zmianami każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się szczegółowo z nowelizacją, tak aby od 1 stycznia 2014 r. mógł prawidłowo rozliczać oraz wystawiać faktury VAT. Poprzez nowelizację ustawy przedsiębiorcy będą musieli dokonać zmian w rozliczeniach, ewidencjach oraz zasadach fakturowania, przeszkolić personel oraz przygotować się na konieczność uiszczenia większych zobowiązań podatkowych za miesiąc styczeń 2014 r. i zapewnić środki na ich zapłatę. Ważnym też jest, aby już dziś przypomnieć księgowym i biurom rachunkowym prowadzącym księgi lub książkę przychodów i rozchodów o konieczności przygotowania się do nowelizacji oraz sprawdzenie czy rzeczywiście faktury, które mogłyby być wystawione w styczniu lepiej wystawić w grudniu wiedząc, że rozliczenie w styczniu będzie trzeba więcej zafakturować, gdyż już za miesiąc luty już się tego nie da.

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów

INFO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%