Zamknij

Co nowego znajdziemy w PIT-2

13.18, 05.01.2023 Urząd Skarbowy Aktualizacja: 13.20, 05.01.2023
Skomentuj Zdjęcie: MF
REKLAMA

Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a PIT-2 złożony przez pracownika/zleceniobiorcę upoważnia pracodawcę/zleceniodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł rocznie. Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku.

Nowa grupa składających PIT-2

Od nowego roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz ten składać mogą zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski, menadżerowie na kontraktach. Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać wypłatę większą nawet o 300 zł.

Nowością jest też możliwość złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. Mogą oni złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.

Formularz PIT-2 można składać u kilku pracodawców. Od nowego roku druk PIT-2 można złożyć maksymalnie na trzech płatników, czyli po 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

PIT-2 to nie tylko zmniejszenie zaliczek na podatek

Nowy formularz PIT-2 w wersji 9 służy już nie tylko do tego, by upoważnić płatnika do stosowania kwoty zmniejszającej podatek (część C). Zawiera on też oświadczenia i wnioski, które dotąd składało się na osobnych formularzach lub w ogóle nie było możliwości ich złożenia.

Złożymy na nim także m.in. oświadczenia o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic oraz wnioski o stosowanie niektórych ulg. Druk jest ważny, od niego zależy bowiem wysokość zaliczek na podatek dochodowy, a w konsekwencji – wysokość wynagrodzenia netto.

Preferencyjne opodatkowanie dochodów (z małżonkiem / jako osoba samotnie wychowująca dziecko)

Po złożeniu takiego oświadczenia płatnik nie będzie pobierał wyższych zaliczek po przekroczeniu progu podatkowego, a podatnik będzie mógł szybciej skorzystać z preferencyjnego rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co więcej, w sytuacji, gdy przewidywane dochody podatnika nie przekroczą kwoty 120 tys. zł, a małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, płatnik będzie stosował dodatkową kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota 120 tys. dotyczy wszystkich dochodów łącznie, a nie tylko dochodów osiąganych u jednego pracodawcy, któremu składamy PIT-2.

Ta część formularza PIT-2 w odróżnieniu od większości pozostałych jego wniosków i oświadczeń musi być składana co roku. Oświadczenia nie mogą złożyć zleceniobiorcy ani inne osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.

[ZT]6115[/ZT]

Korzystanie z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów

Osobom mieszkającym w innej miejscowości niż znajduje się ich zakład pracy, które nie otrzymują dodatku za rozłąkę, przysługują wyższe koszty uzyskania przychodów. Miesięcznie to 300 zł zamiast 250 zł. Aby z nich skorzystać, muszą powiadomić o tym pracodawcę i mogą to zrobić właśnie w PIT-2.

Oświadczenie mogą złożyć tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Oświadczenia dotyczące ulg na powrót, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi na powrót, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów powinni wypełnić część G w formularzu PIT-2. Wówczas zaliczki na podatek będą pobierane dopiero po przekroczenia progu przychodowego 85 528 zł. Jeśli podatnik nie złoży takiego oświadczenia z ulg będzie mógł skorzystać dopiero w rozliczeniu rocznym PIT.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów

Podatnik składający takie oświadczenie rezygnuje ze stosowania tzw. ulgi dla młodych, która obowiązuje do progu przychodowego 85 528 zł. Limit ten dotyczy jednak wszystkich przychodów łącznie, więc jeśli ktoś zarabia w kilku miejscach i może limit przekroczyć, powinien o tym poinformować, aby uniknąć dopłacania podatku w rozliczeniu rocznym PIT.

Rezygnacja z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów jest uzasadniona jeśli podatnik jest zatrudniony jednocześnie w kilku miejscach pracy. Jeśli kilka zakładów pracy będzie stosować miesięczne koszty, podatnik może przekroczyć ich roczny limit i w konsekwencji stanąć przed koniecznością dopłacenia podatku w rozliczeniu rocznym PIT.

Wniosek o rezygnację ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów

Ta część formularza dotyczy tylko osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną, które mają prawo do stosowania korzystnych, tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodów. Roczny limit tych kosztów nie może przekroczyć 120 tys. zł i jest wspólny dla wszystkich płatników. Jeśli podatnik może przekroczyć ten limit może w trakcie roku złożyć wniosek o rezygnację z autorskich kosztów i uniknie obowiązku dopłacenia podatku w rozliczeniu PIT.

Wniosek w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym

Taki wniosek dotyczy wyłącznie podatników o niskich dochodach – łącznie do 30 tys. zł rocznie. W efekcie złożenia tego wniosku płatnik nie pobierał zaliczek na podatek. Podatnik już w trakcie roku będzie miał wyższą pensję netto.

Wniosek ten jest ważny tylko w roku wskazanym przez podatnika.

Gdzie znaleźć formularz PIT-2

Oświadczenia i wnioski (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

Ważne!

Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

(Urząd Skarbowy)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%